Mazda: Konečne na plné ústa

Viem, že prieskumy nie sú vždy úplne relevantné (minimálne na našej politickej scéne), ale čo-to vždy môžu poodhaliť resp. poukázať na zmýšľanie bežných ľudí. Zrejme to platí aj v automobilovom svete. Spoločnosť Ipsos urobila ako súčasť kampane „Mazda Drive Together“ európsky prieskum o tom, či teda naozaj vodiči chcú autonómne vozidlá lebo sú leniví a nechce sa im šoférovať.

            Agentúra celkovo oslovila 11 008 ľudí. A ako isto tušíš, výsledok sa dal takmer očakávať. V priemere 66 % oslovených si chce v časoch enormného rozmnoženia autonómnych vozidiel svoje auto stále šoférovať. V UK, Nemecku, Rakúsku a Poľsku percentuálny podiel stúpol až na 71 %, len v Taliansku klesol na 59 %.

            Spolu s tým štúdia tiež zistila, že len 33 % vodičov „víta“ príchod autonómnych áut, pričom počet vo Francúzsku a Holandsku poklesol až na 25 % a vo Veľkej Británii 29 %. Zaujímavé je, že prakticky neexistujú dôkazy o väčšej podpore autonómnych vozidiel u mladších vekových skupín - u jedincov vo veku 18 - 24 rokov to je 33 %, 25 - 34 rokov 36% a 35-44 rokov opäť podobných 34%.

            Výskum tiež odhalil významné emocionálne spojenie medzi autom a vodičom. Priemerne 69 % vodičov „dúfajú, že budúce generácie budú mať naďalej možnosť riadiť autá" - až 74% v Poľsku a 70% alebo viac v UK, Nemecku, Francúzsku a Švédsku. Okrem toho 36 % tých, ktorí majú radosť zo šoférovania, vidia svoje auto ako „rozšírenie mojej osobnosti". Percento stúplo v Poľsku na 56 % a 46 % v Taliansku. A 34 % súhlasí s tým, že „nebezpečná“ jazda na hrane je už zabudnutým potešením - vo Francúzsku, Taliansku a Poľsku je to 40 % alebo viac.

            Ďalšie zistenia ukázali, že 54% Európanov sa chce baviť - vo Švédsku až 73 % a UK, Holandsku, Poľsku a Rakúsko cca 60%, pričom priemerne 53 % tvrdí, že „šoférovanie je viac než obyčajné premiestňovanie sa z bodu A do B".


GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ