Lotus 3-Eleven 430: Takto sa oslavuje!

Lebo len silné veci mohli stvoriť túto elegantnú obludu. A dôvod na oslavu? Obyčajných 70 rokov existencie Lotusu a pomalý koniec modelu 3-Eleven, ktorý mal premiéru pred troma rokmi na Festivale rýchlosti v Goodwood-e.

               Lotus 3-Eleven 430 je dokonalým pokračovaním pôvodných myšlienok génia menom Anthony Colin Bruce Chapman. A zároveň je najrýchlejším „street-legal” Lotusom, z ktorého sa ale vyrobí len 20 kusov. O pohon 920 kg (suchá hmotnosť) vážiaceho „auta“ sa stará už klasika – 3,5 V6 preplňovaná kompresorom produkujúca 320 kW a 440 Nm. Motor je spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, diferenciál je samosvor typu Torsen. Vďaka tejto mechanickej výbave zvládne 0-100 km/h za 3,2 sekundy.

               Lenže 3-Eleven 430 nie je o jazde rovno. Vzadu má poriadne krídlo a difúzor, ktoré dohromady pri maximálnej rýchlosti 290 km/h generujú prítlak 265 kg. Keď sa k tomu pridajú lepivé Michelin Cup 2, tak v zákrutách sa dá jazdiť s preťažením 1,5 g.

               A tradične nechýbajú aj ďalšie zvučné mená - podvozok Öhlins DFV s nastaviteľnými stabilizátormi Eibach a štvorpiestikové brzdy AP Racing s dvojdielnymi kotúčmi J-Hook. Naviac ešte variabilná kontrola trakcie - 1%, 3%, 6%, 9%, 12% sklzu a „vypnutá".

               Hmmm, ako to povedať? Rád by som takto žúroval. Normálne by som sa na drobné rozbil, ale len drobné mám 😊. Cenovka v DE štartuje na 129 00 €.


  • 3-eleven,lotus,

GALÉRIA - 7 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ