Lexus UX: Pohľad po sukňu...

Japonci sú špecifický národ. V podstate výrazne konzervatívny, ale keď už s niečím prídu, tak to zväčša stojí za to. Aj nové, najmenšie SUV automobilky Lexus je na tom podobne. Volá sa UX, čo v podstate nikomu nič nepovie a takmer je problém si netradičný názov si aj zapamätať. Ale, prináša niekoľko noviniek a technických inovácií.

               UX je  postavené na novej platforme GA-C (Global Architecture - Compact). Časti karosérie sú zvárané laserom, niektoré sú z hliníka (napríklad časť dverí, predných blatníkov a kapoty motora), dvere batožinového priestoru sú z kompozitných materiálov.

Nový hybrid

Pohon základnej verzie UX 250h rieši hybridná elektrická jednotka štvrtej generácie zložená z dvojlitrového benzínového motora s rekordnou tepelnou účinnosťou 41%, a elektromotora. Celkový systémový výkon je 131 kW. Ak ide o variant s pohonom všetkých kolies, tak ten je už tradične riešený pohonom zadných kolies ďalším elektromotorom bez mechanickej väzby medzi oboma nápravami.

Dodatočný prevod

Verziu s konvenčným pohonom UX 200 poháňa nový benzínový dvojlitrový motor. Spolupracuje s revolučnou prevodovkou DirectShift, ktorá má špeciálny prevod pre rozjazd a prvú fázu zrýchlenia, čo umožňuje lepšiu dynamiku a súčasne odľahčenie prevodového remeňa, ktorý má vďaka tomu menšie rozmery a dlhšiu životnosť.

Exkluzívny tuning

Pre športový variant UX F Sport konštruktéri navrhli exkluzívny tuning podvozku s úpravami pružín a stabilizátorov a zadných tlmičov aktívneho pruženia. Dostupný je aj v kombinácii s upravenou verziou nového systému adaptívneho odpruženia AVS (Adaptive Variable Suspension) známeho z vlajkového kupé Lexus LC. Ten v režime Sport S+ sleduje a upravuje tlmiacu silu na všetkých štyroch kolesách súčasne. Tlmiace sily sa pri jazde v priamom smere potláčajú a naopak, v zákrutách alebo pri predchádzaní sa v záujme stability zvyšujú pri minimálnych náklonoch karosérie. Zážitok z jazdy si možno ešte zintenzívniť prostredníctvom akustického systému Active Sound Control, ktorý poskytuje  zvukovú spätnú väzbu s počuteľným efektom radenia vyšších a nižších prevodových stupňov, pripomínajúcu automatickú prevodovku s prevodmi.

 


GALÉRIA - 7 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ