Lexus RX: ...a ide sa na rodinný výlet

Neviem prečo, ale neviem sa ubrániť pocitu, že drahé SUV sú aj napriek veľkosti skôr záležitosťou individualít. Dôvody mi napadli hneď dva – mladá rodina nemá dostatok finančných prostriedkov a deti sú predsa len deti (aj so všetkým nespratným príslušenstvom schopným behom pár sekúnd vyrobiť dokonalý neporiadok 😊). Jasne, ak sa mýlim, pokojne ma oprav.

               Ja som ale pokušeniu rodinného výletu neodolal, nabalil Lexus RX a vyrazili sme. Nakoniec, všetci sme sa tešili a Lexus spokojne prežil.

Po vzore Lexus

               Ako sa na takúto triedu patrí, nemôže (alebo nemalo by sa) nikde šetriť. Lexus je automobilka, ktorá mi prípade, že keď už niečo robí, tak vždy poriadne. Zatiaľ som sa ešte nestretol s tým, žeby niečo vyslovene odflákali alebo požili lacnú napodobeninu. V RXku som mal pocit, že si človek naozaj zaplatil za luxus – od kvalitnej kože aj po chod tlačidiel. Len to chce (mám taký dojem, že opäť po vzore Lexus) sa najprv trošku zorientovať. Spleť tlačidiel tu, tam, hentam. A čudesné ovládanie multimediálneho systému pomocou...je to skôr myš alebo džoistik? Myšlienka dobrá, realizácia ťažkopádnejšia. Ono, problém je v tom, že trafiť sa počas jazdy na správnu ikonku vyžaduje zvýšenú vodičovu pozornosť, takže sa nevenuje(m) riadeniu. Takto by to asi (určite) nemalo byť. Nevadí, zvykol som si. Všetko potrebné som si nastavil na začiatku, menil som maximálne rozhlasovú stanicu alebo skladbu. 

Keď potrebuješ veľa

               Keď sa ale na Lexus pozerám z rodinného pohľadu, čiže potrebujem aj kus praktickej stránky, nie je úplne márny. Sedadlá sú príjemne komfortné – nastavuje sa na nich kadečo a ešte majú aj vyhrievanie aj ventilovanie. Za volantom som sa cítil majestátne, ono, pri pohľade na dlhú prístrojovú dosku a nadväzujúcu kapotu to hádam ani nejak nejde. Veľmi ma ale potešilo, že aj moja dcérka sa z Lexusu tešila. Nepodstatné? Aj keď je malá, dosť prejavuje pri mnohých autách emócie.

               Vzadu sa jej sedelo úsmevne. Priestoru dosť. Neprítomnosť výklopných stolčekov zo zadnej strany predných sedadiel (aj tak by naň nedočiahla) suplovala masívna výklopná lakťová opierka s držiakmi na nápoje. Super je, že ale na zadnej strane predných operadiel nebola koža ale akýsi tvarovaný mäkčený plast, ktorý sa ľahko utieral – topánkami totiž občas dočiahla (😊). Tešila sa aj z roletky na bočných oknách a o panoramatickej streche radšej pomlčím (nie je nič krajšie, keď ideme na výlet a má čo pozorovať a sledovať).

               A v podstate ani veľkosť batožinového priestoru nijako nesklamala, teda (opäť) vzhľadom na naše potreby. Batožinový priestor otváral mocný elektromotorček, aj sklápaniu sedadiel pomáhajú (tlačidlá sú na boku sedadiel aj batožinového priestoru).

Tank?!

               Nový Lexus RX ma uchvátil ešte jednou vecou – pocitom. Všetko opticky krásne by prišlo navnivoč, keby RXko nemalo tuhú karosériu. Už pri zatváraní dverí som cítil, že ide o veľmi masívne urobené auto. Len podvozok by to ešte chcelo jemne doladiť. Na kvalitnou asfalte je to pohoda, len väčšie alebo rýchlo za sebou nasledujúce nerovnosti RXko rozhodili.

Lexus RXVeľký benzínový motor s elektromotormi, vydarená kombinácia.

               Veľké plus má u mňa hybridný pohon. Benzínový vidlicový šeťvalec a dva elektromotory vedia vcelku poľahky dynamicky (ak je potreba) mohutné SUV rozhýbať. A zrejme je to jeden z mála eko pohonov, keď mi prívlastok eko nevadil. Všetky motory spolu harmonicky pracovali, po meste aj úplne bezhlučne. Bolo to také plynutie časom a priestorom, ktoré som v konečnom dôsledku vnímal veľmi málo. Lexus totiž dlhé roky má u mňa ešte jednu auru menom Mark Levinson. Kvalitné ozvučenie by (opäť) nebolo kvalitné, keby auto samotné nebolo kvalitne poskladané (uf, to je veta 😊).

               Čo dodať na záver? Rodinný výlet sa vydaril. Nehovorím, že Lexus RX je dokonalý a bezchybný, ale vo svojej „primitívnej“ podstate (čo je zložité na tom, keď chce niekto postaviť naozaj prvotriedny produkt?) dáva majiteľom veľa slastných zážitkov. Nakoniec si ale ešte neodpustím jednu (optickú) poznámku – kto prosím navrhoval sci-fi dizajn? Nevadil by mi, keby menšie NX nebolo zvonku takmer úplne rovnaké.


GALÉRIA - 44 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ