Lexus LFA: Investično – zberateľská príležitosť

Niekto mi raz povedal, že investícia do poriadnych áut je lepšia ako do obrazov (neviem to posúdiť, obrazom nerozumiem). Ale mať v garáži vzducháčové Porsche (Turbo etc.) prípadne klasický Mercedes – Benz je takmer vždy zárukou stúpajúcej trhovej ceny. V malom sa už dá hovoriť aj napríklad o BMW M3 E36 a 46 alebo Honde CTR 7g. Ale aj Lexus má v ponuke model, z ktorého sa vyrobilo len 500 kusov a predávalo sa s ozajstnou nonšalantnosťou. A ktorého cena by mala rokmi len stúpať.

Ikonické LFA v spoločnosti Arts&Revs je z roku 2012. Z Japonska putoval klientovi do USA, kde najazdil sotva 600 kilometrov. O dva roky neskôr ho priviezli do Európy a po vybavení všetkých formalít a zaplatení poplatkov bol zaregistrovaný vo Veľkej Británii. Aj keď auto má volant na ľavej strane, druhý majiteľ s ním prešiel po anglických cestách 1 200 km. V súčasnosti má na tachometri 1 800 km (ľahký zábeh). Arts&Revs ho označuje slovami „ako nový”, pretože majiteľ sa oň príkladne staral – na karosérii a kolesách nie sú žiadne škrabance a interiér s červenou kožou je ako nepoužívaný.

Ako v prípade všetkých Lexusov LFA na trhu s jazdenými vozidlami, aj cena tohto exempláru výrazne prekračuje 375-tisíc USD, teda sumu za nové auto. V ponuke je za 525-tisíc eur. 

Len aby si vedel a nezabudol – koncept LFA bol predstavený v roku 2005, o dva roky neskôr vznikol prototyp a predsériová verzia uzrela svetlo sveta v roku 2008. So sériovou výrobou začal Lexus koncom roku 2010. Posledný päťstý kúsok limitovanej série opustil továreň v Motomachi o dva roky neskôr. Ľahká karoséria je vyrobená prevažne z karbónu. Lexus špeciálne pre  LFA vyvinul spolu s Yamahou vidlicový desaťvalec s objemom 4,8 l a výkonom 412 kW pri otáčkach 8 700 min-1 a s maximálnym krútiacim momentom 480 Nm pri 6 800 min-1, pričom maximálne otáčky sú až 9 500 min-1.  

 


GALÉRIA - 5 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ