Le Mans: 3:19.08

Le Mans, Francúzsko, 11. júna 1970, tréningové jazdy. Dnes je horúco a vlhko, ako bolo aj včera. Ale teraz sem mieri chladnejší vzduch od Atlantiku – čo veľmi prospieva 4,9-litrovému, vzduchom chladenému motoru v Kurtovom Porsche 917 Langheck. Tridsaťročný nemecký pretekár zdieľa kokpit auta s predĺženým zadným previsom s Angličanom Vicom Elfordom, Ale dosiahnuť pole position je najmä cieľom rodáka z Braunschweigu.

Srdcom legendárneho okruhu Circuit de la Sarthe – vtedy 13,469 kilometra dlhého – je legendárna rovinka Mulsanne, ktorá v tom čase ešte nedisponovala bezpečnostnými šikanami. Išlo o šesť kilometrový zárez krajinou – ako naschvál vyrobený na prekonávanie bariéry 400 km/h, hovorí Ahrens.

Necíti žiaden strach

Ahrens sa nikdy necíti v 917 nervózny až do okamihu, keď pneumatiky okúsia rýchlosti vyššie ako 350 km/h. O pneumatikách bolo známe, že pri takých rýchlostiach vedeli zamiešať situáciu. Ahrens si však ide za svojím tak či tak. Stopky sa zastavia na čase 3:19,08. Tri sekundy rýchlejšie ako minuloročný "pole sitter". Výborne, Ahrens a Elford sú na čele.

Le Mans 1970, preteky. Osem Porsche 917 mieri do boja proti jedenástim Ferrari 512. A Porsche chce svoje prvé celkové víťazstvo v Le Mans. Naozaj veľmi ho chce. Špeciál šoférovaný Elfordom a Ahrensom so štartovým číslom 25 je práve udávačom tempa diktujúcim červeným pretekárom z Maranella.

Od začiatku ho tlačia na limit. "Vedeli sme už od štartu, že by sme neboli schopní dokončiť preteky v takejto rýchlosti," hovorí Ahrens. Veľmi dlho jeho 917-ka vedie, a očakávaný pád prichádza nečakane neskoro. „V nedeľu ráno o 8:35, po 226 kolách, to vzdal nasávací ventil. Práve v momente, ako som radil z dvojky na trojku pred boxami." Tu sa preteky skončili, misia splnená.

Na konci pretekov sa však ich tímoví kolegovia Hans Herrmann a Richard Attwood dostali zo skupiny vedúcich na jej čelo a získali tak prvé víťazstvo pre Porsche v Le Mans vôbec. Koniec dobrý, všetko dobré.


GALÉRIA - 14 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ