Kia Stonic: Sto a jedno

Opäť si dovolím začať citáciou z tlačovej správy, bez prekladu, lebo toto sa naozaj len tak nedá: „The all-new Kia Stonic is an eye-catching and confident compact crossover...“ Dosť. Tu je povedané všetko. Ďakujeme za kliknutie a čítajte ďalej.

K dizajnu netreba zbytočné litánie, je to moderná Kia s tigrím nosom a trendovým dvojfarebným lakovaním. Na výber bude päť farieb strechy a spolu tak asi 20 farebných kombinácii. Na výber bude štvorica motorov: trojvalec 1.0 T-GDI s 88 kW, štvorvalce 1.2 D-CVVT (62 kW) a 1.4 D-CVVT (74 kW) a diesel s objemom 1,6 litra s nešpecifikovaným výkonom. Čierny bod má Kia za prevodovky, pri žiadnom motore sa totiž nespomína automat. Auto bolo vyvýjané pre Európu a tomu by malo zodpovedať aj agilné naladenie podvozku a riadenia. Poháňané budú len predné kolesá.

Dôležitejšia než technická stránka je už tradične kabína a jej info-zábavný systém. Takže nechýbajú farebné lištičky a iné čačky. V základnej výbave má byť podpora Apple CarPlay a Android Auto. Čo si však pomyslieť o tom, že za ďalšie technické „vychytávky“ považuje Kia vyhrievané sedadlá, tempomat a bezkľúčový prístup? Nie je to však také zlé, pretože v ponuke bude aj balík ADAS s automatickým núdzovým brzdením, sledovaním mŕtveho uhla i premávky pri cúvaní, varovaním pri opustení jazdného pruhu i automatickým prepínaním diaľkových svetiel. Ďalším zaujímavým sľubom je veľkorysý vnútorný priestor, na „bagáž“ je určených 352 litrov za piatymi dverami, časť z toho pod dvojitou podlahou.

Na záver najmä pre nás, ktorí celkom nechápu, kde sa berie klientela takýchto vozidiel, vysvetľuje COO európskej Kie Michael Cole: „Zo stránky objemu predbehne segment B-SUV väčšie C-SUV v roku 2020, vtedy jedno z desiatich predaných nových áut v Európe bude v segmente Stonicu. B-SUV získava zákazníkov z rôznych strán, 21 precent postupuje vyššie z malého hatchbacku, ďalších 15 percent naopak nižšie z kompaktného hatchbacku. Autá ako Stonic oslovujú tiež tých, ktorí chcú nahradiť kompaktné MPV.“


  • kia,stonic,suv,

GALÉRIA - 17 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Radoslav Sivak| 25.06.2017 13:50

    Je krasne,ale tie motory.moc silne na mna.chyba mi tam pol litrovy.

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ