Kia Stinger: Ako z rozprávky

Nech to bolo akokoľvek, Kia Stinger je tu a už treba len počkať, či jej (jeho) rozprávka skončí „happy end-om“. Keďže som ale už predsa len „pokročilejšieho“ veku a na rozprávky neverím, vyskúšal som si Stinger počas celkom blúdivej cesty z Bratislavy do Košíc. Veď nie je umenie ísť a jazdiť rovno po diaľnici (😉).

Štatistika

               Ako inak, veď nebudem trocháriť, som si na cestu celkom nečakane až prekvapivo vyžreboval špičkový variant GT osadený dvoma turbodúchadlami preplňovaným vidlicovým šesťvalcom s objemom 3 342 cm3 dávajúcim pri otáčkach 6 000 min-1 272 kW a 510 Nm v otáčkovom pásme 1 300 – 4 500 min-1.

Kia Stinger GTBacha! Motor má turbodúchadlá zvonku, nie medzi radmi valcov. A tiež reaguje promptne.

Kombinuje sa len s osemstupňovou automatickou prevodovkou pričom poháňa kolesá oboch náprav s tým, že elektronicky ovládaný medzinápravový diferenciál preferuje pri jazde zákrutami kolesá zadnej nápravy (toľko som sa aspoň dočítal v príručke). Podobne preferuje zadok aj pri normálnej jazde rovno.  Vo výbave je dokonca aj Launch Control, niekoľko jazdných režimov, brzdy Brembo, aparatúra Harman Kardon či športovejšie sedadlá.

Pár pocitov

               Počas jazdy som si občas zapol kameru a nakecal niekoľko postrehov. Občas to vyzeralo, že sa rozprávam (takmer) sám so sebou (😊).

Ako?

               Nehovorím, že je Stinger bez chyby. K prestížnej dokonalosti mu chýba (možno) pár optických prvkov, ako sú rôzne LED trubice osvetľujúce napríklad priestor pre nohy alebo prístrojovku. Alebo exkluzívne mega drahé poťahové materiály, otváranie auta len potiahnutím kľučky a zatvorenie jej „pohladením“ namiesto lacno pôsobiaceho tlačidla. Avšak, na rozdiel od mnohej konkurencie, vyniká tuhosťou karosérie i prestížne naladeným podvozkom. A hlavne, chuťou a radosťou ho šoférovať, nech cesta smerujem akýmkoľvek smerom. Je to jedno z tých áut, ktoré vedia vtiahnuť do deja a zabudnúť na bežné ľudské starosti (lepšie ako sa ukájať alkoholom 😊).

Viac ale (už klasicky) v teste, ktorý by sa (pevne verím) mohol uskutočniť na snehu.


GALÉRIA - 17 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ