Kabriolety: 8 ultradrahých otvorených investícií

Kabriolety alebo roadstery sú špecifickou skupinou automobilov. Nie sú veľmi praktické, ponúkajú dokonalý priestor len dvom a o celoročnej využiteľnosti sa tiež vedú fámy. Ale ten honor! Položka na nezaplatenie. Ponúkajú aj neopísateľný jazdný zážitok s dokonalým spojením s okolitým svetom. Pocit, keď spoza volantu počuť svist vzduchu a šum lesa. Dokonalé!

               Ale v otvorenom svete existujú autá, ktoré by sa dali pokojne nazvať investíciou. Ich cenovky neraz presahujú logické uvažovanie a jazdu v nich sprevádza skôr odvaha a nervozita ako pôžitok (čo keď jazda spôsobí poistnú udalosť?). Zľahka sme sa pozreli, čo by sa dalo za hodne veľa europeňazí kúpiť. Vynechali sme vyslovene historické či klasické, zamerali sme sa na relatívne zánovné aj nové modely s reálnou cenovkou ale aj cenou, ktorú určil trh. Držte si preto klobúky, čapice, šiltovky, rozbiehame sa...

Ferrari LaFerrari Aperta

               Extrémne, extrémne a zase extrémne Ferrari. Hotové umelecké dielo, ktoré sa hodí skôr do výkladnej skrine alebo do galérie na čestné miesto. Ukážka geniálneho talianskeho citu pre dizajn, ale aj špičkovú techniku. Automobilka ho vyrobila pri príležitosti osláv 70. výročia existencie. A poriadne ho osladila (alebo okorenila?). Hybridná technika pozostáva z 6,2 litrového dvanásťvalca (588 kW) a vpredu umiestneného elektromotora (120 kW). Vďaka tomu zvládne 0-100 km/h pod tri sekundy, 0-200 km/h pod sedem sekúnd a na tristovku za nejakých pätnásť. Všetko šialené parametre ako aj fakt, že pri kúpe nového musel majiteľ už nejaké Ferrari vlastniť a (vraj) boli všetky vopred vypredané. Odhliadnuc od tohto faktu, na trhu sa nájdu nejaké voľne dostupné.

P.S.: Cena sa pohybuje okolo 5 000 000 €, takže predať svoje obličky naozaj stačiť nebude.

Lamborghini Centenario Roadster LP 770-4

               Aj Lamborghini vie, ako sa oslavuje. Na sté výročie narodenia Ferruccia Lamborghiniho pustilo do sveta model Centenario, 20 kusov kupé a 20 otvorených Roadster-ov. Karbónový takmer sci-fi superšport poháňa vidlicový dvanásťvalec s objemom 6,5 litra (566 kW). V skratke – najsilnejšie Lambo všetkých čias. Ale aj v tomto prípade je nám trošku divné, že aj napriek pôvodnej informácii o vypredanej produkcii sa nejaké ešte (jemne jazdené) nájdu. Nuž, Taliani sú Taliani a kšeft je kšeft.

P.S.: S cenou okolo 3 500 000 € taktiež o drahé auto. Kto by mal odvahu ho servisovať?

Mercedes-Benz SLR McLaren Stirling Moss

               Neuveriteľnú charizmu má tento dvoj- alebo jednomiestny roadster? Ťažko sa dá totiž presne definovať. Má síce dve sedadlá, no jedno alebo aj obe sa dajú prekryť špeciálnym krytom. Minimalistické je čelné sklo pred každým z nich. Strecha ako taká neexistuje. Automobilka z neho vyrobila 75 kusov ako oslavu pretekárskeho umenia Sir-a Stirlinga Mossa (napriek mnohým víťazstvám sa nikdy nestal svetovým šampiónom), a taktiež o záverečnú modelu SLR McLaren, s ktorým má totožnú techniku.

P.S.: Ako zarobiť? V roku 2009 mal predajnú cenu cca 900 000 €, aktuálna trhová sa pohybuje okolo 3 000 000 €.

Porsche 918 Spyder

               Máme tu ďalší moderný hyperhybrid. Zároveň aj pomyselného nástupcu modelu Carrera GT. Napriek hybridnému riešeniu dokáže vďaka nemu utrhnúť hlavu na počkanie, ale aj jazdiť s nulovými emisiami. Prvej činnosti výrazne pomáha motor 4,6 V8 (447 kW), druhej dva elektromotory (210 kW), čo dáva dohromady maximalistický jazdný zážitok schopný zdolať (pri dobrej konštelácii hviezd a vodičských schopností) zelené peklo Nürburgring-u pod sedem minút. Okrem bežného variantu existuje na trhu aj odľahčený (-35 kg) s označením Weissach. I 918 Spyder je limitka. Automobilka z neho chce(la) vyrobiť rovných 918 kusov.

P.S.: 918tka má naozaj oslnivú akceleráciu. Z pôvodných cca 630 000 € to za dva roky vytiahla na cca 1 700 000 € (zatiaľ).

Aston Martin Vanquish Zagato Volante

               Keď sa spojí anglická noblesa s talianskym dizajnom, vznikne Aston Martin Vanquish Zagato. A keď treba jazdiť bez strechy, volá sa „to“ Volante. Opäť jedno z umeleckých diel s podpisom honosných značiek, a pevnou sklápacou strechou. Ako inak, ide o limitovanú edíciu, tentoraz s počtom kusov 99.

P.S.: Vanquish Zagato Volante je naozaj na dosah, toť v hlavnom meste susedných Čiech. Pri najazdených 10 kilometroch má cenovku 1 208 790 €, takže za každý prejazdený kilometer by sa dalo kúpiť ozaj slušné prestížne nemecké auto.

Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé

               Aj keď má v názve Coupé, je to v podstate kabriolet. Aj keď ide o Rolls-Royce, už má cenovku hlboko pol milión eur (teda ak ju trh časom nepotlačí vyššie). Vplyv na cenu má aj fakt, že vo výrobnom programe automobilky je od roku 2007 až do minulého roku. Pokojne by sme ručne vyrábaný kabriolet označiť za masový – počas prvého roku sa ho (údajne) predalo 253 kusov. Nič z toho ale nemení na fakte, že z neho veľké „samovražedné“ dvere a V12 (6 749 cm3) robí naozaj honosné vozenie. Zároveň, ide o RR ku ktorému netreba osobného šoféra.

P.S.: Nejakých 550 000 €, prípadne aj menej, sa celkom našetriť dá.

McLaren 675LT Spider

               Akosi tu máme veľa Angličanov. Čím to bude? Možno tým, že aj keď to tak nevyzerá, UK je stále automobilovou veľmocou. Okrem honosných modelov vedia tvoriť aj športové a zábavné. Prípadne rovno päťstokusový 676LT Spider malej automobilky McLaren. Zaujímavé je, že aj tu niekto tvrdil, že produkcia bola vypredaná za dva týždne. Nuž, špekulantov je stále zrejme dosť. Pre úplnosť - ľahkovážny roadster váži len 1 270 kg, pevná strecha sa dá zložiť do rýchlosti 30 km/h a 3,8 V8 vďaka dvom turbodúchadlám produkuje 497 kW.

P.S.: S cenou okolo 300 000 € ide o veľmi lákavé vozenie...

Bentley Continental Supersports Convertible

               Opäť Angličan? Opäť. Bentley sme jednoducho vynechať nemohli. Navyše, ak ide zrejme o najťažší „superšport“ s hmotnosťou dvoch McLaren-ov 675LT Spider. Napriek tomu nie je žiadny leňochod. Stovku zvládne za 3,9 sekundy a maximálne vytiahne 330 km/h. Povzbudivú dynamiku má na svedomí motor s výkonom 522 kW a 1 017 Nm. Veľmi príjemné na Bentley je aj fakt, že nejde o limitovaný model, takže sa aktuálne stále dá objednať presne podľa chutí klienta.

P.S.: Dilema. McLaren alebo Bentley? Hmotnostne sú síce 1:2, cenovkou ale 1:1.


GALÉRIA - 28 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ