Jeep a Mopar: Jedinečné koncepty pre americké safari

Jeep a Mopar prinášajú na Easter Jeep Safari v Moabskej púšti už viac ako 15 rokov unikátne, zábavné a v teréne veľmi schopné koncepty. Slúžia predovšetkým ako ukážka toho, ako si môžu nadšenci vylepšiť svoje terénne autá dielmi Jeep Performance Parts. Výnimkou nie je ani tento ročník významnej udalosti, ktorá sa koná už po 51. krát a ukáže sa na nej sedem konceptov.

Jeep Grand One

Na oslavu 25. výročia modelu Grand Cherokee pripravil Jeep modernú interpretáciu starej klasiky: generácie ZJ z roku 1993. Podvozok má natiahnutý rázvor a zdvihnutú svetlú výšku o dva palce, predná aj zadná náprava majú uzávierky diferenciálu. Interiér je inšpirovaný materiálmi z 90-tych rokov a v príslušenstve nechýba old-school auto telefón. Pohon zabezpečuje 5,2 litrový osemvalec so štvorstupňovým automatom.

Jeep Safari

Na Wrangleri postavený high-tech koncept Jeep Safari ocení rodina, zabráni totiž hádkam o tom, kto bude sedieť pri okne. Všetci majú dokonalý výhľad a kontakt s prírodou vďaka priehľadnej streche a „dveroknám“ z hliníka a číreho vinylu. Vylepšené terénne schopnosti zabezpečujú nápravy Dana 44, kolesá poháňa 3,6 litrový motor Pentastar cez päťstupňovú automatickú prevodovku.

Jeep Quicksand

Pre tých, ktorí milujú mať piesok aj v trenírkach priniesol Jeep zábavný hotrod Quickasand. Stojí na platforme Wrangleru s predĺženým rázvorom a má štýlovo upravenú vintage karosériu bez blatníkov. Pohon zaisťuje motor Mopar 392 HEMI spojený so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, keby sa napriek vylepšenému pri brázdení piesku auto náhodou zahrabalo, pomôže mu predný navijak.

Jeep Trailpass

Úpravy do extrémnejšieho terénu a o jeden a pol palca zvýšený podvozok dostal aj nový Jeep Compass, z čoho vznikol koncept Trailpass. Z výkladu Jeep Performance Parts dostal okrem iného strešné nosiče, vo vnútri zase kožené sedadlá Katzkin. Auto má pohon kombinujúci 2,4 litrový benzínový motor a 9-stupňovú automatickú prevodovku.

Jeep Switchback

Za konceptom Switchback sa skrýva Wrangler s nápravami Dana 44 a podvozkom s tlmičmi Fox zvýšeným až o štyri palce. Diferenciálny zakrývajú odolné kryty, nechýbajú oceľové nárazníky a navijak. Koncept poháňa 3,6 litrový motor Pentastar cez päťstupňovú automatickú prevodovku, v noci sa o dokonalé osvetlenie terénu stará hojný počet prídavných LED svetiel.

Jeep CJ66

Predposledný koncept je poriadnym mixom. Tvorcovia zobrali rám z Wranglera TJ, obliekli mu karosériu Wranglera CJ a doplnili prvkami z Wranglera JK a samozrejme doplnkami Jeep Performace Parts a Mopar. Osemvalec s objemom 5,7 litra poskytuje 383 konských síl, interiér chráni bezpečnostná klietka a posádka sedí v sedadlách z Dodge Viper.

Jeep Luminator

Luminator má zažiariť ako osvetľovač medzi off-roadmi. Vybavený je ohromným arzenálom LED svetiel vyvinutých v spolupráci s Magneti Marelli, špecialitou je vodiace svetlo signalizujúce situáciu autám za ním. Ak stojí, svieti na červeno, pri veľmi pomalej jazde na žlto a pri rýchlejšej na zeleno. Prípadne môže bežnou bielou osvetľovať okolie za autom. Na streche má pristávaciu plochu pre dron aj solárny panel.


GALÉRIA - 16 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ