Jeep a Mopar: 7 netradičných off-road konceptov

Easter Jeep Safari je tradičné stretnutie majiteľov a fanúšikov automobilky Jeep. Tento rok pôjde už o 52. ročník. Na týždňovom podujatí milovníci terénnej jazdy spoznajú najkrajšie malebné kúty Moáb-u.

            Sedem zaujímavých konceptov alebo prototypov sú zároveň ukážkou sortimentu Jeep Performance Parts, ktoré pre Jeep vyvíja práve Mopar. Vďaka nim si môžu majitelia pekne šperkovať a vylepšovať svoj Jeep. Navyše, Mopar má pre nový Jeep Wrangler pripravených už viac ako 200 dielcov.

Jeep 4SPEED

Ľahký a rýchly koncept Jeep 4SPEED je najnovší v rade ľahkých konceptov pre Easter Jeep Safari. Je akýmsi pokračovateľom myšlienok konceptu Pork Chop z roku 2011 a Stitch z roku 2013. Základom ľahkej konštrukcie je masívnejšie použitie karbónu na karosérii a jednoduché riešenie zadnej časti s klietkou. Ale taktiež aj celkové skrátenie auta. 4SPEED má osadené nápravy Dana 44, na 18“ diskoch sú 35“ pneumatiky BF Goodrich Mud Terrain.

Jeep Sandstorm (úvodná foto)

Inšpirovaný púštnymi pretekmi Baja má Sandstorm masívne hardverové vybavenie – podvozok s veľkým zdvihom, ochranu podvozka aj prednej časti, vstavaný kompresor, pretekársku nádrž, pomocné svetlomety či držiak rezervného kolesa. Avšak, predná náprava je jemne posunutá dopredu, zadná zase dozadu (v oboch prípadoch ide o ťažké nápravy Dynatrac 60) - dlhší rázvor umožňuje ľahšiu smerovú stabilitu. Aby sa pretekárske monštrum aj vedelo razantne pohnúť, na pohon slúži 6,4 litrový V8 (z „katalógu“ Mopar) spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

Jeep B-Ute

Koncept B-Ute je vybavený množstvom dielov Jeep Performance Parts určených na terénne expedície. Okrem vizuálnych prvkoch je to napríklad dvihnutý podvozok, rozšírenie  o 30 mm na oboch nápravách. B-Ute poháňa 2,4 litrový benzínový motor spriahnutý s deväťstupňovým automatom.

Jeep Wagoneer Roadtrip

            Jeep Wagoneer Roadtrip vyvoláva nostalgické spomienky na návštevu národného parku Yellowstone. Taktiež ale ide o v súčasnosti dosť populárny štýl úprav – zvonku klasika, zvnútra moderna. Má predĺžený rázvor a k tomu prispôsobené blatníky. Nápravy Dana 44 nesú na 17“ diskoch 33“ pneumatiky BF Goodrich Mud-Terrain. Interiér zdobia známe lavicové sedadlá, taktiež aj skrinka na náradie vytvorená z originálneho krytu motora 230 Tornado OHC-6. Ten ale v štúdii bol nahradený V8 motorom s objemom 5,7 litra spriahnutého so štvorstupňovou automatickou prevodovkou.

Nacho Jeep

Nacho zase využíva prvky Jeep Performance Parts, avšak zamerané na trial. V krátkosti by sa dalo povedať, že ide o upravený Jeep Wrangler Rubicon v špeciálnej žltej farbe Nacho. Z dielov JPP pochádza napríklad predná kapota s upraveným prívodom vzduchu k motoru, predná čierna maska chladiča alebo maličké LED svetlomety pri „A“ stĺpiku karosérie. Podvozok je jemne zdvihnutý, na 17“ diskoch sú osadené až 37“ pneumatiky.

Jeep Jeepster

Aj Jeepster je postavený na báze Wrangleru Rubicon, pričom s prvkami JPP má nadviazať na štýl pôvodného Jeppester-a z roku 1966. Aj tu je upravená kapota motora uspôsobená na zlepšenie prívodu vzduchu k motoru (bez šnorchla), LED doplnkové predné svetlomety, pričom priamo v nárazníku sú LED svetlomety do hmly. Aj tu je zdvihnutý podvozok s 37“ pneumatikami.

Jeep J-Wagon

Po off-roadových špeciáloch pôsobí J-Wagon ako z iného sveta. S prvkami JPP je zameraný na civilnejšie rodinné jazdenie a je postavený na základe modelu Wrangler Sahara. Nechýba šnorchel, LED svetlomety, strešný nosič...


GALÉRIA - 7 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ