Uber:  Ak s ním jazdíš, nezabudni na dane!

V roku 2008 mali Travis Kalanick a Garrett Camp v zasneženom Paríži problém zastaviť si taxík. Prišli teda s jednoduchým nápadom – získať odvoz ťuknutím tlačidla. To, čo začalo ako aplikácia na vyžiadanie prémiových čiernych áut v niekoľkých oblastiach mesta, dnes reprezentuje úspešnú holandskú spoločnosť so sídlom v Amsterdame. USA, Mexiko, Španielsko, Rusko, India Francúzsko nie sú len dovolenkové destinácie, ale top krajiny využívajúce služby spoločnosti Uber.

Povinnosti vodiča

Uber slúži v podstate všetkým. Cestujúci má možnosť prepraviť sa z miesta na miesto, rýchlo, bezpečne a cenovo výhodnejšie. Nezávislý vodič si môže zarobiť dopravou cestujúcich podľa vlastného uváženia. Žiadna kancelária, šéf, porady ani pracovný čas. Aplikácia Uber predstavuje flexibilný nový spôsob zarábania, kedy si vodič sám určuje kedy a ako často bude jazdiť, aj to koľko si zarobí. Stať sa vodičom Uberu nie je nič komplikované. Stačí ak sa zaregistruješ priamo na stránke firmy, nahráš pár dokumentov (vodičský, občiansky preukaz, výpis z registra trestov, technický preukaz...) a po schválení žiadosti sa staneš v priebehu dvoch pracovných dní partnerským vodičom. V zmysle slovenskej legislatívy sa Uber považuje za taxislužbu, preto by si ako vodič mal spĺňať aj podmienky tejto koncesovanej živnosti.

Nezabudni na dane

Pre vmôžeš jazdiť ako podnikateľ s vlastnou živnosťou alebo firmou. Z toho ti vyplývajú nejaké tie daňové povinnosti, na ktoré netreba zabúdať. Na Slovensku majú fyzické a právnické osoby povinnosť registrovať sa ako platitelia DPH v prípade prekročenia ročného obratu 49 790 €. Registrovať sa ako platiteľ DPH môžeš, samozrejme, aj dobrovoľne. Keďže Uber sídli v inom členskom štáte, vzniká ti automaticky povinnosť platiť DPH za prijaté služby – prístup k softvérovej aplikácii.

Uber poskytuje slovenským vodičom prostredníctvom svojej licencie na mobilnú aplikáciu prístup k službe lead generation – spojenie cestujúcich s prepravcom, za čo si účtuje poplatok. Takýto prístup za odplatu je podľa § 9 zákona o DPH považovaný za službu a je predmetom dane s miestom dodania v SR. Zároveň sú prepravcovia podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH osobami povinnými platiť daň správcovi dane. Tzn. z prijatej služby je prepravca povinný priznať a zaplatiť daň svojmu príslušnému daňovému úradu nakoľko dochádza k prenosu daňovej povinnosti.

Podľa Zákona o DPH § 69 ods. 3 – zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobu z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 tuzemsko.

Ak prepravca nebude platiteľom DPH, napriek tomu bude mať povinnosť DPH odviesť, avšak nebude mať nárok na odpočítanie tejto dane. Ak by mal postavenie platiteľa DPH, bude mať povinnosť priznať a zaplatiť DPH a bude mať aj nárok na odpočítanie dane.

Rečou bežného smrteľníka: za prijaté služby poskytnuté spoločnosťou Uber si povinný zaplatiť DPH. Nezáleží na tom, či si alebo nie si registrovaným platiteľom DPH.


  • dph,taxi,uber,

GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ