Jaguar Land Rover: Brány nitrianskeho závodu sú oficiálne otvorené

Pre automobilku Jaguar Land Rover predstavuje investícia v Nitre najnovší krok v rámci stratégie globálneho rastu. Predtým otvorila spoločný podnik v Číne (2014) a továreň v Brazílii (2016), ktoré podporujú zmluvné výrobné prevádzky fungujúce od roku 2011 v Indii a od roku 2017 v Rakúsku. Vďaka novozriadeným medzinárodným továrňam môže Jaguar Land Rover zákazníkom ponúknuť množstvo nových modelov. Zároveň chránia automobilku pred fluktuáciou meny a podporujú konkurencieschopné podnikanie na celosvetovej úrovni. 

Výroba na Slovensku

Jaguar Land Rover v Nitre aktuálne zamestnáva približne 1 500 ľudí, z čoho 98 percent tvoria slovenskí štátni príslušníci a 30 percent ženy. V novembri sa začne druhá fáza lokálneho náboru, v rámci čoho bude automobilka hľadať ďalších 850 ľudí.

Všetci pracovníci výroby absolvovali špeciálny 12-týždňový študijný program v školiacej akadémii, do ktorej automobilka investovala 7,5 milióna eur.

Nová prevádzka s rozlohou 300 000 m² predstavuje na Slovensku to najlepšie z odborných znalostí v oblasti výroby a konštruktérstva s využitím hliníka a ponúkne výrobnú kapacitu 150 000 vozidiel ročne. Prvým modelom, ktorý zišiel z výrobných pásov je Land Rover Discovery.

Závod je vybavený špičkovými technológiami a ako prvý v Európe využíva impulzný prepravný systém značky Kuka, ktorý ponúka o 30 percent rýchlejší prepravný čas než klasické dopravníkové systémy. Jeho súčasťou bude tiež vysoko automatizovaný postup lakovania.

Továreň je navrhnutá flexibilne aby umožnila používanie inteligentných výrobných technológií, napríklad vizualizáciu podlahy dielne pomocou údajov v reálnom čase, aby bolo možné riešiť prípadné problémy.

Na Slovensku existuje dobre etablovaný prémiový automobilový sektor, ktorý tvorí 44 % celkového priemyslu krajiny. Zo zavedenej sieti dodávateľov v blízkom okolí získala spoločnosť Jaguar Land Rover viaceré komponenty, ako napríklad sedadlá a kolesá, čím sa podporila výroba modelu Land Rover Discovery v Nitre a vytvorilo sa niekoľko tisíc dodatočných pracovných miest v rámci automobilového dodávateľského reťazca na Slovensku.

V miestnej komunite

Jaguar Land Rover na celom svete úzko spolupracuje s miestnymi komunitami v blízkosti svojich výrobných závodov.

Za posledného pol roka venovala spoločnosť Jaguar Land Rover projektom v Nitre a okolí takmer 500 dobrovoľníckych hodín. Spustila prvý zamestnanecký grantový program, ktorý podporuje 12 lokálnych projektov vrátane prvej liečebnej senzorickej miestnosti v Nitre, a nedávno v spolupráci s nadáciou Pontis zriadila nový nadačný fond na podporu budúcich lokálnych projektov.

V priebehu posledných troch rokov priniesla automobilka nové vzdelávacie programy s cieľom inšpirovať novú generáciu automobilových konštruktérov na Slovensku.

V novembri sa na Slovensku uskutoční tretí ročník súťaže pre stredné školy „Land Rover 4x4 in Schools“. Tohtoročnej súťaže sa zúčastní desať slovenských škôl, ktoré navrhnú a postavia auto na diaľkové ovládanie s pohonom všetkých kolies, schopné zvládnuť náročné terénne testy. Zároveň sa tento rok na Slovensku po prvýkrát uskutoční projekt pre základné školy „Jaguar Primary School Challenge“.

Cieľom týchto programov je predstaviť mladým ľuďom pracovný svet a zvýšiť povedomie o dostupných kariérnych možnostiach.


GALÉRIA - 4 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ