Jaguar I-Pace: I-Pecka

Jaguar I-Pace je v posledných dňoch celkom hot témička. Jaguar sa totiž celkom aktívne snaží vyrobiť konkurenta modelom S a X od Tesly, ktoré majú už nejaký ten piatok našliapnuté k monopolu na elektromobilitu. Jaguar si je veľmi dobre vedomý toho, že kto naskočí na elektrický vláčik skôr, ten si z neho utrhne viac vozňov.

Predpoklady má na to viac, ako fajné. Pod kapotou, podlahou, v podvozku, alebo skrátka ako chcete, nájdeme dva asynchrónne elektromotory, každý s výkonom 200 koní. Dokopy tak dávajú výkon až 400 koní a 696 newtonmetrov krútiaceho momentu. A to fakt nie je málo. Ďalší údaj, ktorý v bratislavskom Sheratone očaril, bol údaj o normovanom dojazde podľa metódy WLTP: až 480 kilometrov na jedno nabitie. Ozaj, na osemdesiat percent sa nabíjanie dostane už za 45 minút. A ďalší punch in the face od elektromobility dostávajú spaľovacie motory za hmotnosť motorov, z ktorých každý váži len 40 kilogramov.

I-Pace ale neodstraňuje dekle len svojimi dynamickými údajmi, či dojazdom na jedno nabitie. Robí to napríklad aj vzhľadom, ktorý je pre Jaguar typický, jasne rozpoznateľné rohy vozidla však filozofiu mačkovitých šeliem trocha narúša. Možno ste si tiež všimli jednu zvláštnu vec: Rázvor. Je obrovský: 2990 milimetrov. To znamená veľa miesta pre všetkých 432 článkov a 36 modulov batérie, spolujazdcov a najmä ich končatiny.

Jeho karoséria je aj celkom tuhá, jej tuhosť dosahuje hodnoty až 1900 newtnov na radián. To je síce menej ako Ferrari F50, Bugatti Veyron alebo Volkswagen Phaeton, ktoré kraľujú rebríčku najtuhších automobilov, ale stále je to dosť.

Tešíte sa naň? Môžete začať, ale také lacné to úplne nebude. Základná cena I-Pace začína na 77 572 €, a áno, štátne zvýhodnenie vo výške 5000 € už vo výslednej sume zarátaných je. Tak čo, hot or not?


GALÉRIA - 18 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ