Honda: Žiadne spätné zrkadlá

A technológie veľkých a drahých smerujú do malých a mestských. Vyzerá to tak, že v ďalšej automobilke zahadzujú spätné zrkadlá. Ekológia je neúprosná, no pritom mi príde, že nie je vôbec lacná. Spätné zrkadlá nahradili kompaktnými kamerami, ktoré do šesťpalcových obrazoviek vo vozidle prenášajú živý obraz.

Obrazovky sú integrované do okrajov prístrojovej dosky a ich ergonomické umiestnenie zaisťuje vodičovi prirodzený pocit a rozhľad. To tvrdí správa, nie ja. Možno som staromódny alebo puristický (alebo niečo podobné), ale vonkajšie spätné zrkadlá mám bežne mimo zorného pola. Keď som sa potreboval do nich pozrieť, pozrel som sa. Po novom mi v aute pôjde nekonečný film, ktorý mi (zatiaľ teoreticky) príde trošku neprirodzený. Pevne však verím, že sa mýlim a pôjdem sa po prevezení kajať do polienko do rohu.

Okrem kamier bude mať Honda e aj zapustené kľučky dverí. Výsledkom je zníženie aerodynamického odporu približne o 90 % v porovnaní s konvenčnými bočnými zrkadlami na dverách – celkové zníženie odporu vzduchu vozidla je asi 3,8 %. Navyše dochádza k výraznému zníženiu hluku spôsobeného vetrom, ktorý pri vyšších rýchlostiach bežne generujú práve bočné zrkadlá.

Aj kryty kamerových jednotiek sú zámerne tvarované tak, aby vďaka vodoodpudivej úprave povrchu objektívov zabraňovali usadzovaniu ďalšej zvyškovej vody a utváraniu kvapiek vody na objektívoch.

Optimálne umiestnenie kamier systému bočných kamerových zrkadiel poskytuje množstvo bezpečnostných výhod. Vodič má v nastaveniach vozidla na výber medzi „normálnym zobrazením“ a „bočným zobrazením“, ktoré rozširuje zorné pole viac ako konvenčné bočné zrkadlá a slepé miesta znižuje približne o 10 % v normálnom zobrazení a približne o 50 % v bočnom zobrazení. Ďalšie výhody sa prejavia pri zaradení spiatočky, keď sa na obrazovkách bočného zobrazenia okrem zlepšeného uhla záberu a rozšíreného výhľadu objavia aj vodiace čiary.

Sériová verzia automobilu Honda e sa predstaví v priebehu tohto roka a zákazníci si už čoskoro budú môcť môžu rezervovať prednostnú objednávku na stránke: https://www.honda.sk/cars/new/coming-soon/honda-e/overview.html

 

 


GALÉRIA - 5 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ