Honda: 50. výročie modelu CB750

Čože je to 50tka? Pre niekoho nič, pre Hondu je to 50 rokov od spustenia predaja modelu CB750, všeobecne považovaného za prvý superbike. Honda zároveň nadviazala na oslavy odkazu modelov CB s radovými štvorvalcami súťažou nemeckých dílerov značky v úpravách vlajkovej lode radu Neo Sport Café, modelu CB1000R.

V rámci on-line hlasovania na kanáloch sociálnych médií a v priebehu šou bol víťazom vybratý díler Kummich Honda so svojím „Monoposto“ – elegantne prepracovaný model CB1000R v hlbokej čierno-modrej farebnej schéme, s klasickým žltým logom s krídlom Honda, skráteným predným blatníkom a na mieru vyrobeným výfukom v štýle scramblerov.

Na počesť pôvodného modelu CB750 bratia Ben a Lion Otto z mníchovskej úpravárskej dielne Motoism zase postavili Starrider – radikálnu úprava modelu CB750 v pôvodnej farebnej schéme Candy Gold dopovaná oxidom dusným.

Zlatým klincom akcie Glemseck 101 bola séria šprintov na asfaltovej trati s dĺžkou 1/8 míle, ktorá kedysi tvorila súčasť 11 km dlhého pretekárskeho okruhu Solitude - do polovice 60. rokov minulého storočia sa na ňom konali preteky Formuly 1 aj Majstrovstvá sveta v pretekoch motocyklov.

V rokoch 2017 a 2018 značku Honda na pretekoch Sprint International zastupovali viacnásobní majstri sveta Freddie Spencer a Mick Doohan. V tomto ročníku sa v unikátnom sobotnom „kvalifikačnom kole“ stretli v pretekoch muža proti mužovi Alex Polita, jazdec IDM z tímu HRP Motorsport na „Yokozuna“ – svojej vlastnej úprave CB1000R –, a viacnásobný víťaz pretekov Isle of Man TT Connor Cummins, ktorý sa posadil na stroj CB1000R-adical navrhnutý a zostavený firmami Gannet Design a dílerom Honda, spoločnosťou Fuhrer Moto.

Do nedeľných pretekov Sprint International postúpil Alex Polita, ktorý je z IDM známy svojimi rýchlymi štartmi a ktorý v 16-člennej skupine pretekárov vybojoval skvelé tretie miesto a doplnil tak úspechy svojich predchodcov z rokov 2017 a 2018.

Yokozuna

Stroj Yokozuna, ktorý si Alex Polita vyrobil vo svojej vlastnej úpravárskej dielne, bol navrhnutý špeciálne pre účasť na pretekoch na tohtoročnom Glemseck 101. Okrem použitia vystuženého jednostranného kyvného ramena predĺženého o 5 cm je Yokozuna odetý do ručne tepaného hliníka, vrátane veľkého kotúča s nápismi Yokozuna na zadnom kolese pôvodného CB1000R – všetko s cieľom zdôrazniť kefované hliníkové dizajnové prvky sériového stroja. Pre čo najlepšiu rovnováhu na pretekárskej trati je vybavený väčším (o tri zuby) zadným a menším (o jeden zub) predným ozubeným kolesom.

Yokozuna (názov označuje najvyššiu úroveň v japonských zápasoch sumo) používa prednú vidlicu a tlmič upravené nemeckým IDM tímom Honda Holzhauer Racing. Motor s výkonom 107 kW bol ponechaný bez zmien, jeho výkon však na pretekársku trať prenáša pretekárska spojka HRP. Výfukové plyny sú odvádzané ručne vyrobeným otvoreným výfukom s usporiadaním jedna-tri upevneným na platforme Light Tech. 

CB1000R-adical

Model CB1000R-adical navrhol Ulfert Jansson z Gannet Design, vyrobil ho Stefan Fuhrer z firmy Fuhrer Moto, bývalý mechanik a súčasný díler značky Honda. Pilotoval ho Connor Cummins, viacnásobný víťaz pretekov Isle of Man TT a pravidelný účastník festivalu Glemseck 101.  

CB1000R-adical, ktorý vznikol začiatkom roku 2019, už stačil vyhrať súťaž švajčiarskych dílerov značky Honda v úpravách modelu CB1000R Neo Sports Café. Vyznačuje sa množstvom zaujímavých dizajnových prvkov, najmodernejšími technológiami a disponuje špeciálnym sedemvrstvovým kamuflážnym lakom od Waltera Oberliho.

Vzhľadom na snahu o čo najväčšie zníženie hmotnosti je CB1000-adical vybavený unikátnymi karbónovými kolesami Rotobox, prednou vidlicou CeraCarbon Racing a špeciálnymi ozubenými kolesami z uhlíkových vlákien. Agresívny vzhľad aj celkový dojem dotvára svetlomet, ktorý bol znížený a posunutý o 60 mm vpred, a taktiež napodobenina spodného krytu motora evokujúca CBR600RR.

Podobne ako v prípade stroja Yokozuna, aj v tomto prípade zostal motor nedotknutý. Výfukové plyny sú odvádzané ľahkou koncovkou Akrapoviċ z titánu a uhlíkových vlákien.

CB1000R Limited Edition

Limitovanú 350 kusovú edíciu modelu CB1000R vyrába spoločnosť Honda v závode v talianskom meste Atessa. Stroje limitovanej edície, ktoré sa budú predávať vo Francúzsku, Španielsku, Nemecku a v Taliansku, disponujú trikolórovým lakom inšpirovaným farbami tímu HRC, sú doplnené dielmi z uhlíkových vlákien a deleným výfukom z projektu SC Project.

Monoposto – Kummich Honda

Spoločnosť Kummich Honda osadila stroj ukazovateľmi smeru Motogadget, čiernymi riadidlami LSL, nádržkami na kvapaliny Rizoma, opletanými hadicami, skráteným predným blatníkom, výfukom v štýle motocyklov scrambler s predĺženým krytom a bočnými panelmi s gravírovanými nápismi Monoposto a Kummich.

CB1000R od spoločnosti Buselmeier

Na oslavu 60 rokov účasti značky Honda v pretekoch Grand Prix spoločnosť Buselmeier svoju úpravu CB1000R ozdobila výfukom SC Project, zadnou konzolou R&G, krytmi ozubených kolies Fechter, zatmavenými LED ukazovateľmi smeru Kellermann Rhombus, krytmi páčok Probike a brzdovými hadicami s oceľovým opletom. Na vyšších riadidlách sú upevnené zrkadlá Ferrara II a stroj disponuje unikátnou farebnou schémou inšpirovanou pretekmi Grand Prix.

CB1000R od spoločnosti Fischer & Bohm

Úprave modelu CB1000R od Fischer & Bohm dominuje jasne červený práškovo lakovaný rám kombinovaný so striebornou kapotážou. Podobne ako v prípade stroja spoločnosti Buselmeier, aj tu boli použité tmavé LED ukazovatele smeru Rhombus, zatiaľ čo riadidlá, páčky a brzdové hadice pochádzajú od spoločnosti Spiegler. Vzhľad prednej časti dopĺňajú nádržky a koncovky riadidiel Rizoma, zatiaľ čo v prípade zadku sú to výfuk Akrapoviċ a skrátená zadná konzola.

CB750 „Starrider“

Verný mantre značky Motoism „Made in the Shade“ Starrider je vybavený zákazkovou karbónovou nádržou a krytmi zadného kolesa, kompletným LED osvetlením a unikátnym zadným pomocným rámom zváraným technológiou WIG. Matne čierny stroj má moderné ovládacie prvky a minimalistické digitálne hodiny. Klasický motor z modelu Honda CB750 je tak obklopený ultramoderným dizajnom.


  • honda,motocykel,

GALÉRIA - 56 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ