Geely a Daimler: Veľká spolupráca pre malý smart

Na základe dohody o spoločnom podniku sa bude v novom závode v Číne špecializovanom na elektromobily montovať ďalšia generácia elektromobilov smart určená pre globálny trh, ktorej predaj sa začne v roku 2022.

Dieter Zetsche, predseda predstavenstva Daimler AG a vedúci divízie Mercedes-Benz Cars, dodal: „Viac ako 2,2 milióna zákazníkov považuje smart za priekopníka v oblasti mestskej mobility. Vďaka jeho úspešnému príbehu sa tešíme na ďalšie rozvíjanie značky v spolupráci s Geely Holding, silným partnerom v segmente elektromobilov. Spoločne navrhneme, vyvinieme a v Číne budeme vyrábať ďalšiu generáciu elektrických vozidiel smart pre celosvetový trh - s prvotriednymi výrobnými štandardmi a vynikajúcou úrovňou bezpečnosti značky smart. Tešíme sa na ďalšie budovanie nášho úspechu v Číne a vo svete so všetkými našimi partnermi. V závode v Hambachu sa bude v budúcnosti vyrábať kompaktný elektromobil Mercedes-Benz, čím sa zabezpečí udržanie pracovných miest ako aj ďalšie investície.”

Li Shufu, predseda Geely Holding, sa vyjadril: „Plne rešpektujeme hodnotu značky smart. Táto značka má jedinečnú atraktivitu a silnú komerčnú hodnotu. Geely Holding a Daimler sa tešia na tento náročný a vzrušujúci nový projekt, prostredníctvom ktorého ďalej podporíme uvedenie prémiových elektromobilov na trh a poskytneme našim zákazníkom ešte lepšiu skúsenosť z tejto formy mobility. Ako rovnocenní partneri budeme robiť všetko preto, aby sme značku smart podporili v celosvetovom meradle. Využijeme naše skúsenosti a globálne kompetencie v oblasti manažmentu značky, vývoja a výskumu, výroby, riadenia dodávateľského reťazca a v ďalších oblastiach. Synergie z tejto spolupráce budú prínosné pre obe strany a zároveň nám umožnia ďalej rozvíjať technológie pre smart, vrátane oblasti konektivity, aby sme sa naďalej držali v čele odvetvia aj v priebehu jeho širšej transformácie.“

Partneri sa dohodli, že novú generáciu vozidiel smart z hľadiska dizajnu navrhne celosvetová sieť Mercedes-Benz Design a o oblasť vývoja sa postarajú globálne inžinierske centrá Geely. Výroba bude prebiehať v Číne.

Až do uvedenia novej generácie smart v roku 2022 bude Daimler pokračovať vo výrobe súčasnej generácie vo svojich závodoch v Hambachu vo Francúzsku (smart EQ fortwo) a v Novo Mesto v Slovinsku (smart EQ forfour).

Závod v Hambachu zároveň prevezme novú úlohu vo výrobnej sieti divízie Mercedes-Benz Cars a v budúcnosti začne vyrábať kompaktný elektromobil Mercedes-Benz pod novou produktovou a technologickou značkou EQ. Mercedes-Benz investuje do závodu 500 miliónov eur.

Predpokladá sa, že založenie spoločného podniku by malo byť ukončené do konca roku 2019. Finančné podmienky spoločného podniku zatiaľ neboli zverejnené.


GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ