Ford: Vignale už aj na Slovensku

Karosárska dielňa Vignale vznikla v Turíne v roku 1948. Ford ju získal spolu so štúdiom Ghia v roku 1973 od firmy De Tomaso. A kým z Ghia sa na dlhé roky stala top výbava Escortov a Fiest, Vignale upadlo do zabudnutia. Ožilo až v roku 1993 na koncepte Lagonda Vignale od Aston Martinu (vtedy patril Fordu) a roku 2004 týmto menom predznamenal Ford nie veľmi úspešný Focus CC.

Dnes je situácia opačná, na Ghiu spomíname a Vignale je súčasnosť. Okrem samotných automobilov ho tvorí aj balíček nadštandardných služieb, ktoré majiteľ dostane automaticky k autu.

Špeciálna príprava

Modely Vignale vyrába Ford vo Valencii, kde zriadil špeciálnu dielňu. Šesťčlenný tím strávi spolu 120 osobohodín, z toho dve hodiny sa venujú len lešteniu karosérie. Extra kontrola kvality obsahuje 100 nadštandardných položiek a kvalita lakovania sa preveruje špeciálnym laserom a kamerami.

Poznávacími znakmi exteriéru Vignale je špeciálna maska s tmavým povrchom a jemnou mriežkovou štruktúrou, ktorá je lemovaná chrómovou lištou. Ďalšími viditeľnými prvkami sú špeciálne rámčeky hmlových svetiel či lišty okolo bočných okien. Pre Vignale sú pripravené exkluzívne farby a 18- alebo 19-palcové leštené disky kolies. Všetko sa nesie v luxusne pôsobiacich odtieňoch bielej, hnedej či čiernej.

Prémiový charakter interiérov zdokonaľuje koža Windsor s prešívaním v tvare šesťuholníka s výrazným šitím v štýle smokingov, ktorou sú čalúnené sedadlá a panely dverí. V ponuke je svetlá alebo tmavá verzia. V ponuke sú tiež špičkové kreslá s elektrickým nastavením v desiatich smeroch a s jedenástimi nafukovacími komorami pre funkciu aktívnej masáže, vyhrievaním a vetraním.

Ford si dal špeciálne záležať na odhlučnení. Okrem klasického utlmenia je na palubne aj systém aktívneho potlačenia hluku. Ten s pomocou troch mikrofónov na vhodne zvolených miestach v kabíne monitoruje hluk motora v interiéri a potom prostredníctvom audiosystému generuje zvukové vlny s opačným priebehom, čím sa eliminuje hluk motora a zlepší sa prostredie v kabíne.

Len s dostatkom výkonu

V rámci ponuky motorov budú modely Vignale dostupné len s tým najlepším, čo daný modelový rad ponúka. Na Slovensku zatiaľ hovoríme o radoch Mondeo (všetky karosérie), S-Max a Edge. Počas roka pribudne aj Kuga. Ďalším modelom s verziou Vignale sa už onedlho stane aj nová Fiesta.

  • Mondeo 2.0 EcoBoost (149 kW) – od 36 990 €
  • Mondeo 2.0 EcoBoost (176 kW) – od 38 990 €
  • Mondeo 2.0 TDCi (132 kW) – od 36 990 €
  • Mondeo 2.0 TDCi AWD (132 kW) – od 42 380 €
  • Mondeo 2.0 BiTDCi (154 kW) – od 40 890 €
  • S-Max 2.0 EcoBoost (176 kW) – od 44 890 €
  • S-Max 2.0 TDCi (132 kW) – od 42 400 €
  • S-Max 2.0 TDCi AWD (132 kW) – od 47 790 €
  • S-Max 2.0 BiTDCi (154 kW) – od 46 390 €
  • Edge 2.0 BiTDCi AWD (154 kW) – od 56 990 €

 

Trošku možno prekvapí, že napriek vysokým sumám nejde o úplne plnú výbavu. Pripláca sa panoramatická strecha, niektoré aktívne bezpečnostné systémy, aj spomenuté ultrapohodlné sedadlá. Všetky chuťovky tak môžu zdvihnúť ceny aj o nejakých 3 – 5 tisícok eur.

Extra starostlivosť

Modely Vignale sú dostupné u všetkých predajcov Fordu, vybrané showroomy však dostanú aj oddelený kútik Vignale. Tu sa klientom bude venovať špeciálne vyškolený predajca. Na Slovensku je zatiaľ takýto prístup k dispozícii len v Bratislave na Zlatých Pieskoch.

Súčasťou Vignale je extra starostlivosť o vozidlo. K päťročnej záruke dostane majiteľ aj päť rokov servisných prehliadok a každoročne dve kompletné umytia vozidla vrátane čistenia interiéru. Balík služieb je prenosný, nedá sa však predĺžiť.

Ford pôvodne plánoval väčší rozsah starostlivosti ako napríklad vyzdvihnutie auta a jeho pristavenie pracovníkom servisu, concierge servis s exkluzívnymi ponukami podujatí, mobilnou aplikáciou či magazínom Vignale. Jednotlivé krajiny však dostali možnosť si rozsah doplnkových služieb prispôsobiť podľa sily trhu. Poslednou položkou sú doplnky, ktoré je možné objednať aj cez e-shop. Na moje sklamanie som však po menšom hľadaní v ponuke našiel len 850-eurovú kabelu, nejaké puzdra na telefón, sponu na peniaze, kravatu či šatku.


GALÉRIA - 51 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ