Ford Sync 3:  Spojenie dotykom

Fyzické nahradil dotyk. Množstvo tlačidiel zmizlo do zabudnutia. Mnohé funkcie sa však pretlačili do popredia. Svet spoznal multimediálne systémy.

Jeden, dva, tri a máme tu multimediálny SYNC 3 od automobilky Ford. Oproti predchádzajúcej generácii sa možno na prvý pohľad veľa nezmenilo, no pokrok cítiť už pri prvom dotyku. Nový informačno-zábavný systém je jednoducho rýchlejší a intuitívnejší ako SYNC 2 (a v Mondeu je aj príjemne v dosahu pravej ruky). Využíva osempalcovú dotykovú obrazovku s prehľadnejším grafickým rozhraním pričom podporuje aj ovládanie vybraných funkcií gestami (napr. priblíženie mapy palcom a ukazovákom). To som veľmi neskúšal, ale rozdelenie domovskej obrazovky je logické a prehľadné. Veľmi sa mi páči. Niektoré funkcie sa dajú dokonca aktivovať aj z hornej lišty – napríklad telefón. Niektoré sú zase duplicitné s pár fyzickými tlačidlami, ako je vyhrievanie sedadiel alebo volantu.

Správne pohladenie

Na aktiváciu jednotlivých funkcií stačí aj letmý dotyk. Netreba presný a dlhý dotyk. Písmenká alebo ikony sú veľké, čo je výrazné bezpečnostné hľadisko. Netreba na nich dlho pozerať. Alebo, ak má niekto chuť a trpí samomluvou, dá sa aktivovať tlačidlom na volante hlasové ovládanie. Po novom má širšie spektrum podporovaných príkazov. Avšak, ako základný, nám zrozumiteľný jazyk je v menu čeština. Takže, ak je osádka smädná, treba povedať „mám žízeň“. Výhodou však je, že čeština je ľahko vysloviteľná pre množstvo ľudí a jednotlivé príkazy sú zrozumiteľné a často krát len dvoj- troj slovné (väčším písmom sa dajú vypísať na tri A4 strany). Čeština sa požíva napríklad aj pri čítaní sms správ, čo hodnotím palcom hore. Mnohé konkurenčné systémy síce často ako hlavný jazyk majú slovenčinu, ale texty číta zväčša anglická „teta“ hodiaca sa skôr do zábavnej šou. Ak som si ale pozeral správy sms, na domovskú obrazovku som sa dostal po niekoľkých „stlačeniach“ štvorčeka naspäť. V hornej lište mi chýbalo priame domovské „tlačdilo“. Ale dá sa aj nerobiť nič a systém sa sám vráti „domov“.

SYNC 3 podporuje tiež prepojenie so smartfónmi cez Apple CarPlay a Android Auto. Unikátnou funkciou je SYNC AppLink – systém s hlasovým ovládaním vybraných aplikácií pre mobilné telefóny. Vzhľadom na to, že môj telefón nič z tohto nepodporuje, neskúšal som to. A ani mi nič z toho nechýbalo. Mnohé aplikácie a moderné vymoženosti odvádzajú pozornosť od šoférovania, takže ich ani podporovať nebudem.  


GALÉRIA - 11 obrázkov

2 KOMENTÁRE

  1. Bea A Jan Tvrdon| 04.09.2017 16:49

    slovencina alebo čestia da sa do sync 3nahrat

    Bea A Jan Tvrdon| 04.09.2017 16:45

    da sa nahrat slovencina alebo cestina nemam ju tam ato je z vonku dakujem

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ