Ford Mondeo AWD: Vždy inteligentne

Pre Mondeo, Galaxy, S-Max a Edge používa tzv. Intelligent All Wheel Drive, Focus RS zase Performance All Wheel Drive. Úžitkový Transit a pick-up Ranger majú opäť inak riešený pohon. Teraz sa však trošku detailnejšie pozrieme na najrozšírenejší „inteligentný“ pohon.   

„Dômyselné technológie ako náš inteligentný pohon všetkých kolies zvyšujú bezpečnosť a dôveru našich zákazníkov,“ uviedol Joe Bakaj, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre vývoj produktov. „Inteligentný pohon všetkých kolies sleduje, ako kolesá vozidla priliehajú k vozovke, a dokáže vykonať potrebné úpravy v priebehu menej než 20 milisekúnd – teda 20-krát rýchlejšie, než trvá jedno žmurknutie.“ Tak znie pohľad tvorcov.

Systém je určený pre modely s priečne uloženým motorom. Senzory sledujú preklz kolies, uhol natočenia volantu, polohu plynového pedálu a priečne zrýchlenie a podľa toho je riadiaca jednotka schopná dať pokyn, aby sa prostredníctvom elektromechanicky ovládanej spojky pred zadným diferenciálom pripojili kolesá zadnej nápravy k hnaciemu hriadeľu. Všetko sa v tomto prípade deje automaticky a bez priameho zásahu vodiča. Inteligencia systému spočíva predovšetkým v tom, že je schopný niektoré jazdné situácie predvídať. Hovoríme predovšetkým o rozjazde, kedy je systém pripravený a nereaguje až na preklz. Auto sa tak suverénne a kultivovane dokáže pohnúť aj na šmykľavých povrchoch či do kopca.

Elektronika je schopná rozdeliť silu maximálne v pomere 50 : 50 medzi obe nápravy. Pri dobrých podmienkach systém preferuje pohon len predných kolies, čím sa znižuje negatívny dopad na spotrebu. Vyhodnocovanie podmienok však prebieha prakticky neustále a reagujú veľmi pohotovo. Vodič tak vníma podporu napríklad aj v zákrutách.


  • awd,ford,mondeo,

GALÉRIA - 8 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ