Ford: GT a Atlantic Ocean Road je famózna kombinácia

Nórsko určite nie je krajinou, o ktorej by milovníci šoférovania zvlášť básnili. Ford sa tam však vybral v rámci hľadania najkrajšej šoférskej cesty v Európe a výsledok vyrazí dych hádam každému. Ide síce o kúsok cesty medzi Kårvågom a Vevangom dlhý čosi viac ako 8 kilometrov, je tu však osem fascinujúcich mostov spájajúcich jednotlivé ostrovčeky s pevninou. A tiež prísne kontrolovaný rýchlostný limit.

„Atlantic Ocean Road sa musí prejsť, aby ste tomu uverili,“ hovorí autor seriálu Europe’s Greatest Driving Roads a novinár Steve Sutcliffe. „Len ten najväčší cynik by dokázal neodolať ceste so scenériou tak nepredstaviteľne krásnou. Musel som porušiť náš hodnotiaci systém a dať tejto ceste 11 bodov z desiatich za scenériu. Ale čo iné sa dalo spraviť pri ceste, z ktorej vidíte počas jazdy veľryby v oceáne?“

A aby sa ani auto nenudilo, zobral ho profesionálny pilot Stefan Mücke na okruh Arctic Circle Raceway (3,75 km, 13 zákrut) a zajazdil nový rekord. Tento okruh nie je na zozname tých najpopulárnejších, je však najsevernejšie položeným stálym okruhom na svete a nachádza sa až za polárnym kruhom. Keby sa tu jazdila 24-hodinovka uprostred leta, piloti by nepotreboval žiadne umelé osvetlenie. Sezóna tu oficiálne trvá len tri mesiace.

Ford začal hľadať najkrajšiu šoférsku cestu v Európe v júni 2016. Do prvej šestice sa vtedy zmestili okrem iných aj Transfagarasan v Rumunsku a ďalšie zaujímavé úseky v Alpách, v Pyrenejách či na Malorke. Tu ich máte všetky doradu s obrazom aj so zvukom.


GALÉRIA - 10 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ