F1: Vydrží McLaren s Hondou?

Podľa informácii portálu autosport.com sa bol McLaren informovať na možnosť dodávania pohonných jednotiek od Mercedesu. Dôvodom je absolútne neuspokojivá výkonnosť aj spoľahlivosť motorov Honda, počas testov bola výmena motorov každodennou záležitosťou. Alonso to nevydržal už počas testovania a teraz aj šéf tímu Eric Boullier pre španielsky denník AS pripustil, že s Mercedesom by McLaren bojoval o víťazstvá. S Hondou bude bojovať o prežitie.

Obnovenie kedysi slávneho partnerstva McLarenu a Hondy prišlo pred troma rokmi, kedy sa britský tím rozišiel s Mercedesom. Vtedajšia rétorika bola, že so zákazníckym motorom sa nedá vyhrať šampionát. McLaren bol kedysi továrenským tímom Mercedesu, po titule BrawnGP však o tento status prišiel, pretože Mercedes prevzal tento tím.

Spolužitie s Hondou bolo od začiatku veľmi problematické, motor bol rovnako ako teraz slabý a nespoľahlivý. Aj keď Honda dostala nejaké výnimky z pravidiel obmedzujúcich vývoj (už sú zrušené), nikdy sa jej reálne nepodarilo dotiahnuť sa na konkurentov. Tento rok prišla s novou konštrukciou, ale ostatní nespia a výkonnosť je prakticky na rovnakom bode.

Mercedes má teoreticky voľné kapacity, ktoré si rezervoval pre skrachovaný Manor. McLaren by tak mohol zmeniť dodávateľa teoreticky aj pred druhou polovicou sezóny, najneskôr v roku 2018. Predpokladom by však bolo predčasné ukončenie kontraktu s Hondou, ktorý je dlhodobý.

Fernando AlonsoFernando Alonso Steven Tee/LAT Images/McLaren

Nevydarená sezóna 2017 môže mať pre McLaren vážne následky. V prvom rade by tím prišiel o Alonsa, ktorý je stále dostatočne motivovaný získať ešte jeden titul. Záujem o jeho služby by isto mal Renault či Mercedes. Malý bodový zisk by výrazne zamával tiež príjmovou stránkou rozpočtu, na základe súčasného systému by McLaren prišiel o desiatky miliónov. O dlhodobej snahe získať nových sponzorov ani nemusím písať.

Na druhej strane Honda zrejme nepustí McLaren len tak ľahko, pretože by to zrejme znamenalo koniec jej aktuálneho programu v F1. A to práve v momente, kedy oficiálne pracuje na tom, aby jej motory používal aj nejaký ďalší tím, pravdepodobne Sauber. Na konci je teda otázka, či je pravdepodobnejšie, že sa Honda zlepší, alebo že to McLaren nevydrží. Teraz musíme čakať a trpieť s nimi.


GALÉRIA - 3 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ