F1: Alonso v Indy 500 namiesto Monaka

Tento rok sa po 38 rokoch vráti meno McLaren na slávny ovál v Indianapolise. Legendárne preteky na 500 míľ sa však už celu večnosť jazdia presne v ten istý deň ako Veľká cena Monaka, preto je o to šokujúcejšie, že monopost pod hlavičkou McLarenu bude pilotovať práve Fernando Alonso.

Vo svete motoristického športu by som toto pokojne nazval správou roka. Piloti F1 sa v ostatných sezónach totiž len zriedka vyskytovali v iných seriáloch. Naposledy štartoval Nico Hülkenberg pred dvoma rokmi s Porsche v Le Mans, vtedy však mal voľný víkend. A presne o rok mu zopakovanie senzačného víťazstva prekazila Veľká cena Európy v Azerbajdžane.

Fernando Alonso, McLarenFernando Alonso, McLaren

McLaren auto nasadí v spolupráci s tímom Andretti, ktorý používa motory Honda. IndyCar používa jednotné šasi Dallara DW12, dodávatelia motorov však majú vlastné aero-kity, ktorými sa autá odlišujú. Okrem Alonsa bude mať Andretti na štarte ešte aj Takumu Sata, Alexandra Rossiho (snezačne vyhral minulý rok), Ryana Hunter-Reaya, Marca Andrettiho a Jacka Harveyho.

Alonso s McLarenom v Indianapolise počas Veľkej ceny USA 2007Alonso s McLarenom v Indianapolise počas Veľkej ceny USA 2007

Trojitá koruna

Alonso sa pre Indy 500 rozhodol s cieľom dosiahnuť trojitú korunu motoristického športu, ktorú tvorí víťazstvo vo Veľkej cene Monaka (2006, 2007), Indy 500 a 24h Le Mans. Štart v 24-hodinovke pritom zvažoval už pred dvoma rokmi s Porsche, nakoniec však neprišlo k dohode. Jediným pilotom v histórii, ktorý toto neoficiálne ocenenie získal je stále Graham Hill, ktorý svoj hetrik skompletizoval v roku 1972 v Le Mans. Spolu 17 jazdcov sa zúčastnilo všetkých troch podujatí. Z aktívny pilotov má teoretickú šancu ešte Juan Pablo Montoya, keby štartoval v Le Mans.

McLaren štartoval so svojimi monopostmi v Indy 500 pred takmer 40 rokmiMcLaren štartoval so svojimi monopostmi v Indy 500 pred takmer 40 rokmi

Španiel nie je prvým pilotom v histórii, ktorý sa rozhodol namiesto Monaka štartovať v Indianapolise. Naposledy to však urobil Jim Clark ešte v šesťdesiatych rokoch. Preteky Indy 500 boli pritom až do roku 1960 súčasťou kalendára majstrovstiev sveta, avšak len máloktorý pilot sa unúval do Ameriky.

Málo času

Do 28. mája neostáva veľa času na prípravu, pritom Alonso vôbec nepozná IndyCar a nikdy ani nepretekal na ovále. Okrem simulátora by mal odjazdiť aj niekoľko testov po 15. máji. Indy 500 má tiež dosť komplikovaný systém kvalifikácie, ktorá sa jazdí počas dvoch dní týždeň pred samotnými pretekmi a určí poradie najviac 33 pilotov na štarte (zoradených po troch do 11 radov). Predchádza im päť dní voľných tréningov, ktoré musí španielsky pilot naplno využiť.

Monopost Dallara DW12/Honda, Marco AndrettiMonopost Dallara DW12/Honda, Marco Andretti Chris Jones/IMS Photo

Okrem samotného auta a oválu si Alonso musí zvyknúť aj na odlišnosti v pravidlách a tiež pochopiť strategické myslenie v IndyCar. Zastávky v boxoch tu určuje tankovanie a tiež výjazdy bezpečnostného vozidla pri haváriách a problémoch. Rovnako dôležité sú reštarty, na ktorých sa dá veľa získať aj stratiť. Fernando si bude musieť tiež zvyknúť na neustálu komunikáciu so spotterom, ktorý je jeho očami nad oválom. Okrem jazdenia v Indianapolise sa Alonso zúčastní tiež pretekov IndyCar v Alabame ako pozorovateľ.

Michael AndrettiMichael Andretti Shawn Gritzmacher/IMS Photo

McLaren zatiaľ nevie, kto Alonsa v Monaku nahradí, s najväčšou pravdepodobnosťou by to mohol byť rezervný pilot Jenson Button. Tím by mal meno oficiálne oznámiť čoskoro.

Vráti sa Jenson Button do kokpitu McLarenu?Vráti sa Jenson Button do kokpitu McLarenu?

Spolumajiteľ McLarenu Mansour Ojjeh tiež naznačil, že IndyCar je pre McLaren jeden z možných ďalších športových programov. Rovnako sa spomína aj kategória GTE v Le Mans, o ničom sa však ešte definitívne nerozhodlo.

Stoffel Vandoorne a Eric Boullier budú mať v Monaku nového koleguStoffel Vandoorne a Eric Boullier budú mať v Monaku nového kolegu

Nuž, toto by sa za Bernieho Ecclestonea a Rona Dennisa asi nestalo...


GALÉRIA - 8 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ