EcoTank: Ekológia a kvapalina do ostrekovačov

Zástupcovia slovenského projektu novinárom všetko pekne ukázali na čerpacej stanici Slovnaftu na bratislavských Zlatých pieskoch. Je to jedna zo štyroch takto vybavených púmp v Bratislave a okolí (ďalšie sú na Prístavnej, v Záhorskej Bystrici a v Pezinku), spolu s inými sieťami je už EcoTank na viac ako 20 pumpách a testuje sa aj mimo Slovenska.

Veľmi dobrým riešením je pružná krútená hadicaVeľmi dobrým riešením je pružná krútená hadica

Stojan je šikovne umiestnený na začiatku ostrovčeka, na ktorom je aj stojan na výdaj paliva. V praxi tak zasuniete tankovaciu pištoľ do hrdla nádrže vzadu a vpredu pod kapotou môžete dočapovať kvapalinu na čistenie okna. Stojan na displeji zobrazuje množstvo kvapaliny a sumu, po ukončení dopĺňania sa údaje odošlú do pokladne, takže kvapalinu zaplatíte zároveň s palivom.

Displej ako pri výdaji paliva, platí sa v pokladni, vo vývoji je aj bezkontaktný terminálDisplej ako pri výdaji paliva, platí sa v pokladni, vo vývoji je aj bezkontaktný terminál

Prietok v systéme je 4 - 5 litrov za minútu, takže do 60 sekúnd by mal zvládnuť naplniť nádržku takmer každého auta. Kvapalina nateká samospádom, nie je poháňaná čerpadlom. V nádržke tak pení len minimálne. Zásobník priamo v stojane má objem 200 litrov a automatickú indikáciu vyprázdnenia. Čiže keď množstvo kvapaliny klesne pod nastavené množstvo, distribučná centrála EcoTanku dostane upozornenie a do 24 hodín zabezpečí doplnenie. EcoTank v súčasnosti pracuje na viacerých algoritmoch, ktoré by prevádzkovateľom uľahčili manažovanie zásobovania. Vo vývoji je tiež pripojenie na bezkontaktný platobný terminál, ktorý by umožnil umiestniť takýto stojan prakticky kdekoľvek, kde budú splnené ekologické predpisy.

V rámci distribúcie sa tiež počíta s výmenou letnej a zimnej zmesi. Na začiatku to bude na obsluhe konkrétnej stanice, v budúcnosti by však softvér mohol vyhodnocovať počasie a podľa toho zaradiť do distribúcie zimnú zmes. Jej bod tuhnutia sa bude líšiť podľa regiónu, o všetkom dostane majiteľ informáciu priamo na stojane.

Rudolf Garan, výkonný riaditeľ EcoTank, Erik Wandracsek, manažér prevádzky siete čerpacích staníc Slovnaft a Juraj Saktor, spoluautor myšlienky EcoTankuRudolf Garan, výkonný riaditeľ EcoTank, Erik Wandracsek, manažér prevádzky siete čerpacích staníc Slovnaft a Juraj Saktor, spoluautor myšlienky EcoTanku

Zásutpcovia EcoTanku očakávajú do konca tohto roka približne 80 namontovaných stojanov pri priemere 2,5 stojanu na čerpaciu stanicu. V budúcnosti by takýto predaj kvapaliny do ostrekovačov mohol aspoň priamo na čerpacích staniciach dominovať, aj keď tradičné bandasky zrejme úplne nevytlačí. Aj tak by to však bol úspech, pretože by sa výrazne znížilo množstvo plastového odpadu. Jedna taká bandaska váži asi 200 gramov, avšak sami si spočítajte, koľko ich za rok kúpite a o koľko menej plastového odpadu by ste tak vyprodukovali.


GALÉRIA - 5 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ