Deň, keď som sa znova učil radiť

Boli sme tam s Františkom, ja len ako sprievod a šofér foto auta. Od automatu sa ľahko smeje, keď mu to skapalo asi po tretí raz. „Daj mu plyn,“ kričím do kabíny, v ktorej ma nemôže počuť. Nuž ale prečo by som sa nepovozil aj ja. „Daj to sem, nech vidíš, ako sa to robí...“ Moje sebavedomie prerastalo moju telesnú schránku celkom evidentne, a to ma je naozaj dosť.

No zrazu som od Porsche dostal na papuľu aj ja. Pustiť spojku a hop do prázdna, stojím, motor je ticho. Panika. Kľúč. Vľavo. Porsche. Znova. Plyn. Naskoč. Hurá. Bum. Ešte raz. Jednotka. Isto? Teraz už áno. Konečne idem.

Kulisa radenia v tomto klasikovi je takzvaný dog-leg. Teda s jednotkou k sebe a dozadu. Pretože „jednotku máme na rozbeh,“ rezonuje mi v hlave prefajčeným hlasom inštruktora autoškoly, ktorý pred 15 rokmi takto do mňa hučal v jeho Felicii. Keby ten vedel, čím sa teraz živím... (A možno vie a dobre mu tak!) Dog-leg bol vymyslený na okruhové jazdenie, kde ste všetky ostatné situácie obslúžili zvyšnými prevodmi (2-5) a jednotka bola skutočne len na rozbeh. A treba si zvyknúť na to, že všetko je tu posunuté, takže namiesto dvojky mám jednotku, namiesto trojky dvojku a tak ďalej.

Lenže moje uvedomenie je kratšie ako krátke, navyše kulisa radenia dlhočiznej páky nemá s nemeckou precíznosťou nič spoločné. Rozhodol som sa teda potrápiť motor voľbou prevodu číslo tri. Najprv ho takmer zadrhnem na výjazde zo zákruty a vyvrcholenie prichádza na križovatke. Skúšali ste sa už niekedy rozbehnúť na trojke? Keď sa k vám po hlavnej blíži auto a vy uprostred križovatky siahate po štartéri? V aute, ktoré patrí niekomu inému a je naozaj drahé?

To, že píšem túto spoveď, znamená tri veci: že som to prežil, že auto som doviezol späť na dvor Hollen Oldtimer a že som o podstatnú skúsenosť bohatší. Pri šoférovaní je dôležité zapnúť mozog a myslieť na to, čo máte v rukách a pod zadkom. Už viem, kde je jednotka, dvojka i ďalšie stupne. Som zvedavý, čo ma čaká nabudúce.


GALÉRIA - 3 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ