CUPRA e-Racer: Veľká pretekárska skladačka

CUPRA e-Racer je prvý plne elektrický pretekársky automobil značky, ktorý akceleruje z 0 na 100 km/h za 3,2 sekundy, dosahuje maximálnu rýchlosť vyše 270 km/h, pričom motor pri tomto švungu točí viac ako 12 000 otáčok za minútu. A takto sa skladá:

Automobil s 6 072 článkami batérie: akumulátorová batéria rovnakú kapacitu ako 9 000 navzájom prepojených batérií mobilného telefónu. Zdroj energie tvorí celkovo 23 panelov, z ktorých každý sa skladá z 264 článkov a nabitie na plnú kapacitu trvá 40 minút.

Batéria váži skoro pol tony: s hmotnosťou 450 kilogramov batéria predstavuje tretinu celkovej hmotnosti automobilu. Preto „jej umiestnenie bolo jednou z najväčších úloh, ktorú sme museli zvládnuť,“ povedal Xavier Serra, technický riaditeľ projektu. Je taká veľká a ťažká, že bolo potrebné jej hmotnosť rozložiť v najnižšej časti vozidla pre zachovanie rovnováhy a funkčnosti.

Štyri motory: „Jedným z najprekvapujúcejších aspektov je výkon,“ potvrdil  Xavier Serra. CUPRA e-Racer má vzadu štyri motory. „Dosahujú 12 000 otáčok za minútu oproti 6 500 otáčkam pretekárskeho automobilu s benzínovým motorom, a to všetko s jediným prevodovým pomerom,“ dodal Xavier Serra.

Víťazný dizajn: „Hlavným cieľom bolo zlepšiť aerodynamiku.“ Preto boli vonkajšie spätné zrkadlá nahradené miniatúrnymi kamerami, „aby bol automobil aerodynamickejší“ dodal Xavier Serra. Vodič vidí všetko, čo sa odohráva okolo neho, na veľkom displeji na prístrojovom paneli.

Komár na asfalte: Xavier Serra zdôrazňil, že pocit za volantom sa líši od automobilu s benzínovým motorom a prvá vec, ktorá okamžite upúta je akcelerácia. Aj zvuk vozidla je niečo úplne nového: „Na rozdiel od bežného automobilu tento elektrický model má zvuk podobný komárovi.“

Od tradičného modelu Leon k pretekárskeho automobilu: nový model CUPRA e-Racer je postavený na báze karosérie modelu SEAT Leon. Štruktúra karosérie bola doplnená bezpečnostnými prvkami ako ochranná klietka v kabíne aby bolo vozidlo vhodné na pretekanie.

            Zvuk komára? Fakt neviem, či sa chcem ísť pozerať na preteky komárov? Asi použijem bežný spaľovací a hlučný benzínový repelent 😊.

 

 


  • cupra,seat,

GALÉRIA - 16 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ