CUPRA: Aj ženy majú svoje dni...

„Kde je vôľa, tam je cesta,“ povedala pretekárka Laia Sanz. Toto jej motto vyjadruje odvahu a odhodlanie, s ktorým pristupuje rovnako k tréningu, ako aj k pretekaniu. S 18 titulmi majstra sveta v triale a endure sa osemnásobná víťazka Rally Dakar v kategórii žien považuje za človeka s benzínom v krvi. Ako nová ambasádorka značky CUPRA sa vrcholová motoristická športovkyňa pripravuje na ďalšiu výzvu – automobilové preteky 24 hodín v Barcelone, ktoré sa uskutočnia na okruhu Barcelona-Catalunya v dňoch 8. a 9. septembra.

Pre Laiu je jej povolanie neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu: „Šport je súčasťou môjho každodenného života; všetko sa sústreďuje na fyzickú aktivitu,“ povedala. Zahrievanie, aerobik a posilňovanie svalov predstavujú štandardný program. „Je jedno, či pre pretekanie na motocykli alebo v aute, fyzická kondícia je dôležitá pri predchádzaní možným zraneniam. Každodenné cvičenie je základom pre optimálnu výkonnosť“. Pretekanie na štyroch kolesách si vyžaduje venovať osobitnú pozornosť krku a spodnej časti chrbta, pretože to sú „časti tela, ktoré sú najviac zaťažované pri tomto druhu pretekania,“ potvrdila Laia.

Okrem cvičenia si vrcholová športovkyňa udržiava formu aj vyváženým stravovaním. „Nemám špeciálnu diétu, no snažím sa dodržiavať správnu výživu, ktorá zodpovedá mojim fyzickým aktivitám.“  Dakar a ostatné vytrvalostné preteky, na ktorých Laia štartovala, otestovali jej odolnosť a pre úspešné dokončenie sa snaží urobiť maximum.

Po cvičení vo fitnes štúdiu sa Laia presunie na trať. Bude to jej siedma účasť na 24h vytrvalostných pretekoch. „Tieto preteky sú osobité. Každá posádka najazdí približne 3 500 kilometrov alebo vyše 700 kôl na okruhu,“ povedala po príchode na trať Barcelona-Catalunya, kde sa pripravuje spolu s ostatnými členmi tímu.

 „Kráľovná púšte“, ako ju zvyknú nazývať, bude štartovať s troma mužskými kolegami, ktorými budú Jordi Gené, Alba Cano a Francesc Gutiérrez. Pri pretekoch, na ktorých sa piloti striedajú každé dve hodiny, Laia zdôrazňuje význam tímovej práce: „To je základom úspechu. V tomto ohľade mi tieto preteky pripomínajú Dakar. Koordinácia s mojimi tímovými kolegami a mechanikmi má v obidvoch príkladoch zásadný význam.“

„Jazdiť dlhú dobu na slnku je veľmi náročné. Teplo a dehydratácia sú dve hlavné prekážky, s ktorými musíme bojovať za volantom,“ povedala športovkyňa. Napriek mnohým rokom skúseností Laia priznáva, že vždy cíti tlak, keď je na trati: „Chcete odviesť dobrú prácu, nielen za seba, ale aj pre celý tím,“ dodala.

Z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy. Tým sa začína tréning na okruhu za volantom pretekového špeciálu CUPRA TCR. „Tento automobil je veľmi agilný a je radosť s ním jazdiť, pritom súčasne poskytuje pocit bezpečia. Jeho brzdný výkon je úžasný,“ komentovala Laia začiatok adaptácie na nového štvorkolesového spoločníka.

Laia dostala prvý motocykel keď mala štyri roky. „Môj otec bol veľkým fanúšikom motoristického športu a vďaka nemu som začala pretekať,“ povedala pretekárka. „Bola som neposedné malé dievča a preto sa motocyklový trial perfektne hodil k mojej osobnosti.“ Odvtedy sa jej život krúti okolo motoristického športu, motocyklových a automobilových pretekov a súťaží. Teraz je ambasádorkou značky CUPRA: „Je to pre mňa veľká česť. Možnosť zúčastniť sa na takomto projekte predstavuje pre mňa jedinečnú príležitosť“.

 

 


  • cupra,seat,

GALÉRIA - 5 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ