Consumer Reports: Top 10 najúspornejších áut

Nízka spotreba paliva je pre mnohých pri výbere auta dôležitým faktorom. Skúsenosti učia, že aj keď v čase kúpy auta nie sú ceny ropy príliš vysoké, kedykoľvek môžu rapídne vzrásť. V čase čoraz viac znečisteného životného prostredia v mestách majú obrovský význam aj nízke emisie splodín. Pritom je potrebné brať do úvahy nielen emisie CO2, ale aj emisie pevných častíc a oxidov dusíka. V tomto ohľade benzínové motory vyhrávajú nad dieselovými a najlepšie parametre majú hybridy. 

Consumer Reports (CR) pravidelne realizuje viac ako 50 rozličných testov automobilov na americkom trhu a patrí k nim aj test spotreby paliva. Ten sa odlišuje od oficiálnych štandardov merania, aké platia napríklad v Európe, Južnej Amerike alebo v Japonsku, preto údaje udávané CR nie sú zhodné s informáciami producentov áut. Spotrebiteľská organizácia používa na vyjadrenie priemernej spotreby jednotku zaužívanú v USA mpg (miles per galon).

Toyota Prius

V teste dosiahol Prius výsledok 52 mpg (4,52 l/100 km), značne lepší ako tretia generácia (44 mpg; 5,35 l/100 km). Na elektrinu prejde mestskou rýchlosťou vzdialenosť 2 km, ale vďaka tomu, že akumulátor je priebežne dobíjaný energiou získavanou z brzdenia, automobil sa pohybuje v mestských podmienkach bez využitia spaľovacieho motora 50 - 70% času jazdy.

Hyundai Ioniq

Hybridný Hyundai Ioniq je priamym konkurentom modelu Prius. Výsledok kórejského liftbacku v testoch Consumer Reports je tiež 52 mpg (4,52 l/100 km).  

Toyota Prius Plug-in Hybrid

Dvojča víťaza so zvýšeným dojazdom na elektrinu, vďaka možnosti nabíjania zo zásuvky (nabíjanie zo zásuvky 240 V trvá približne 2 hodiny), dosiahol pri jazde v hybridnom režime spotrebu 50 mpg, čiže 4,7 l/100 km. V režime EV môže prekonať trasu do 50 km s maximálnou rýchlosťou 135 km/h.

Kia Niro

Päťmiestna Kia Niro dosiahla výsledok 43 mpg (5,47 l/100 km). Už onedlho príde na trh aj plug-in verzia.

Chevrolet Malibu

Chevrolet Malibu Hybrid, dostupný v USA, patrí do strednej triedy. V testoch dosiahol spotrebu 41 mpg (5,74 l/100 km).

Toyota Prius+

Model známy v Európe ako Prius+ (v USA Prius V) je zväčšenou verziou tretej generácie klasického Priusu. V teste dosiahol rovnaký výsledok ako Malibu – 41 mpg (5,74 l/100 km).

Lexus CT 200h

Kompaktný hatchback značky Lexus prejde podľa testov CR 40 mpg, čo zodpovedá 5,88 l/100 km.

Ford Fusion

Testovaná americká verzia modelu Ford Fusion Hybrid (alias Mondeo v Európe) prešla 39 mpg, čiže jazdila za 6,03 l/100 km. Hybrid poháňa benzínový dvojlitrový štvorvalec spolupracujúci s elektromotorom, v USA je k dispozícii aj verzia Energi s dobíjaním.

Hyundai Sonata

Sedan strednej triedy s hybridným pohonom spotreboval 39 mpg (6,03 l/100 km). Sonata je dostupná v USA ako hybrid s dobíjaním.

Toyota Prius C

Tento model nie je dostupný na európskom trhu. Najpodobnejším z pohľadu veľkosti, aj keď konštrukčne odlišným, je v Európe Toyota Yaris. V teste dosiahol spotrebu 37 mpg (6,36 l/100 km).


GALÉRIA - 11 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ