Festival automobilovej krásy  - Concorso d'Eleganza Villa d'Este

Dnes by som ti chcel ukázať, ako to vyzerá na jednom z najprestížnejších automotive podujatí na svete. Concorso d’Eleganza Villa d’Este, trojdňový festival najdrahších a najexkluzívnejších (nielen) veteránov sveta, ktorý sa tradične koná na Comskom jazere v Taliansku. Konkrétnejšie v parkoch luxusných hotelov Villa d'Este a Villa Erba, ktoré patria k jedným z top 5 hotelov v Taliansku. 

img5610.jpg

Nebola to moja prvá skúsenosť s touto akciou, keďže som sa zúčastnil aj minulý rok, no teraz to bolo trošku o inom. Vďaka BMW Slovensko daybyme.com sa nám podarilo získať vstup na privátnu časť, ktorá sa koná práve na Villa d'Este. Po minulom roku som veľmi túžil toto miesto navštíviť, nakoľko sa tu stretávajú najvplyvnejší ľudia z celého sveta. Rovnaká "smotánka" tu funguje aj v oblasti médií a fotografov. 

Čo ma však práve na tejto akcii fascinuje viac ako samotné autá, sú práve ľudia. Bol som dosť prekvapený, koľko známych som tam tento rok stretol, s koľkými ľudmi sa už poznám a vždy dobre porozprávam, aj keď sú z úplnej inej sociálnej vrstvy ako ja. Klobúk dole. 

Dokonalé prostredie ako z filmu, elegantne oblečená spoločnosť a autá, ktoré na cestách pravdepodobne nikdy nestretneš. To je to prvé, čo mi napadlo už druhý rok po sebe, keď som prvý krát prešiel cez bránu a Press registráciu. Celú akciu má pod krídlami BMW Group, ktorá ľudí medzi jednotlivými Villami dopravuje vlajkovými loďami, M760Li, M5 a samozrejme, Rolls-Royce každého druhu. BMW využíva toto podujatie k prezentácii moderných unikátov, One-Off modelov a dizajnových štúdií. Tento rok bolo highlightom BMW radu M8 a One-Off Rolls-Royce Phantom s unikátnou konfiguráciou a výbavou na želanie zákazníka. 

img5349.jpg

Daľším moderným automobilom, ktorý ma ako milovníka Ferrari oslovil a bol tu predstavený, je One-Off model Ferrari SP-38 "Deborah", ktorý vychádza z modelu 488GTB. Poháňa ho rovnaký V8 s výkonom 670k, no cenovka sa vyšplhala až na sumu okolo 4 miliónov eur

img6354.jpg

Medzi známe osobnosti, ktoré sa tohtoročného eventu zúčastnili, bola napríklad Avril Lavigne a v porote Jonathan Ive, Chief Design Officier firmy Apple. Ďalšou legendou, ktorú sme mali česť stretnúť bol Valentino Balboni, test driver a vývojár Lamborghini.

Veľkým finále celého eventu bolo vyhlásenie víťaza, kedy ľudia hlasujú za najlepšie auto eventu. Najtradičnejšie a najprestížnejšie ocenenie - Coppa d’Oro Villa d’Este, získalo jedinečné 1968 Alfa Romeo 33/2 Stradale. Unikátny kúsok s nenapodobiteľným zvukom a dizajnom taktiež patril k jedným z aút, ktoré ma oslovili najviac. S 33kou som sa stretol už minulý rok, no len s jej starším bratom v múzeu Alfa Romeo v Miláne. 

img6201.jpg

Zástupcu najhodnotnejšieho a pre mňa jednoznačne najlepšieho predstavovalo unikátne 1962 Ferrari 250 GTO vo švédskych národných farbách, stále nesúce pretekárske číslo majiteľa Ulfa Norindera. Zatiaľ čo väčšina 50 miliónových aút žije garážový život, tento exemplár cestuje po celom svete po "svojich". 

img6032.jpg

Mimo aút zdobili event aj nádherné člny Riva Aquarama, ktorými sme sa mohli transportovať na vedľajšie Villa Erba. Tú sme navštívili v sobotu ráno. Ide o verejnú časť eventu, kde sa zbieha podstatne viac ľudí. Tradične sa tu koná aukcia predstavených áut pod záštitou aukčnej spoločnosti RM Sotheby's. V skorých ranných hodinách, po presunutí áut z Villa d'Este tu prebieha oficiálne fotenie áut pred Villou Erba, kde zhlúčik asi dvadsiatich fotografov oblieha a fotografuje každý jeden model z každej strany. 

img6486.jpg

Medzi ďalšie výnimočné exempláre na Concorse patrili 1955 Ferrari 750 Monza, 1958 Ferrari 335 Sport, 1964 Porsche Carrera GTS, či jedno z dvoch originálnych exemplárov 1964 Aston Martin DB5, ktoré figurovali vo filmoch Jamesa Bonda. Najzaujímavejším kúskom bola jednoznačne 1970 Lancia Stratos od Bertoneho a 1977 Tyrrell P34 - jediný prototyp Formule 1 so šiestimi kolesami

Každému nadšencovi jednoznačne odporúčam navštíviť toto magické miesto. Nádherné okolie Comského jazera doplnené o rachot motorov jedných z najhodnotnejších áut v histórií. Vstup na verejnú časť je dostupný pre všetkých, tak dúfam, že sa v roku 2019 vidíme v Taliansku. 

 

Pre lepšiu atmosféru z eventu prikladám aj video, ktoré som natočil spolu s mojim kolegom Ottom Vollmannom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


GALÉRIA - 19 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ