Čo týždeň dal...

Automobilky chrlia tony tlačových správ. Niektoré sú plné vaty (rozumej prázdnych marketingových slov bez zvláštnej pridanej informačnej hodnoty), niektoré však píšu celkom k veci. Niektoré dokonca píšu o nových modeloch či úspechoch....

Audi

Celkom  dlho očakávané „kupé“ SUV od Audi je tu. Volá sa Q5 a do sveta ho púšťa bratislavský závod. Aj keď ide o športového mastodonta, je vybavený plnohodnotnou športovou výbavou. Medzinápravový diferenciál je nastavený v pomere 40:60, štandardom je podvozok s elektronickou reguláciou tlmičov a progresívne riadenie. Na želanie sa montuje pneumatické pruženie aj riadenie všetkých kolies. Na európskom trhu sa Q8 začne predávať v treťom štvrťroku 2018. Hmmm, už som sa zľakol, že BMW a Mercedes-Benz budú v tejto triede osamotení. Inak, čo na to Porsche? My už vieme... (😊).

BMW

Apropo BMW. Ich novinka vrhnutá do neúprosného víru zmyselných aj nezmyselných áut sa volá X5. Medzigeneračne nabrala nejaké milimetre vo všetkých smeroch – rázvor sa predĺžil o 42 mm (na 2 975 milimetrov), dĺžka pridala 36 mm (na 4 922 milimetrov), ďalších 66 mm šírka (teraz 2 004 milimetrov) a výška narástla o 19 mm (na 1 745 milimetrov). Drobček. V ponuke budú modelové verzie xLine a M Sport, na želanie dodávané prvky BMW Individual. Akurát poriadny V8 v Európe nebude. Asi sme horší ako kvalitný svet neobmedzených možností za veľkou mlákou.

Hyundai

Hyundai sa stal exkluzívnym partnerom športového projektu floorball SK Liga pre sezónu 2018/2019. Podporí tým mladé, rozvíjajúce sa športové talenty na základných a stredných školách po celom Slovensku. V rámci programu firemnej spoločenskej zodpovednosti sa Hyundai zapája aj do aktivít, ktoré prispievajú k zdravému vývinu detí. Jedným z takýchto projektov je aj spolupráca s Nadáciou TV JOJ, ktorá je organizátorom projektu floorball SK LIGA. Výnimočná liga totiž žiakom základných škôl a študentov stredných škôl prináša nielen športové vyžitie, ale aj množstvo zábavy. Hmm, byť spojený s TV JOJkou má veľké výhody (😊).

Okrem toho sa už koncom tohto leta dočkáme príchodu modelu Tucson poháňaného novým mild-hybridným pohonom so 48 Voltovou architektúrou kombinujúcou pomocný elektromotor s (čuduj sa svete) naftovým motorom (a čo na EU normy a úradníci?).

Kia

Importérska spoločnosť Kia Motors Sales Slovensko (KMSS) odovzdala najvýkonnejšie  vozidlo zo svojej dielne najrýchlejšiemu chodcovi, Matejovi Tóthovi. Úspešný olympijsky víťaz v chôdzi na 50 km z Rio de Janeiro je ambasádorom značky Kia od októbra 2015, počas niekoľkoročného partnerstva mal možnosť vyskúšať rôzne modely. Pri preberaní modelu Kia Stinger mu však žiarili oči o čosi viac ako v minulosti, keď si preberal či už model Sportage alebo model Optima Sportswagon. Kto by to bol povedal? (😊). Asi začnem viac chodiť...

Nissan

Spoločnosť Nissan oslavuje v duchu víťazstva elektromobility. V Európe sa jej totiž podarilo dodať model LEAF s poradovým číslom 100 000. Celosvetovo sa predalo už 320 000 vozidiel Nissan LEAF, a model sa tým stal najpredávanejším elektromobilom sveta. Vivat vysoké napätie.

A Nissan Navara OFF-ROADER AT32 sa stala dobrovoľníkom v novom filme, ktorý bol uvedený na Svetový deň oceánov 2018 (8. júna).

 

 

Opel

Podobne, ako sa veľké pick-up-y menia z pracovných strojov na lifestylové, mení sa aj zameranie osobných dodávok. Najnovším hmatateľným príkladom je Opel Combo Life, perfektný rodinný automobil. Ponúka sa krátka a dlhá verzia, obidve s piatimi alebo siedmimi sedadlami, základný objem batožinového priestoru je 597 litrov, maximálny až 2 693 litrov. Okrem toho aj najmodernejšie asistenčné systémy a špičkový infotainment, dokonca i head-up displej a panoramatická cúvacia kamera so záberom 180°. No nezober to.

Peugeot

Keď chceš viac, alebo rovno najviac, a dostaneš 508 SW. Pre niekoho možno niečo hanlivé, pre niekoho krásna elegancia s bezrámovými dverami a batožinovým priestorom s objemom 530 litrov. Avšak, stačí stlačiť malé tlačidlá a batožinový priestor narastie na 1 780 litrov. Už sa len povoziť, niečo naložiť...prípadne aj seba do poriadneho francúzskeho alkoholu.

Porsche

Chceš byť štýlovo originálne jedinečný? Kúp si Taycan. Kúp si k nemu ale aj poriadnu predlžovačku, keby ti došla elektrina. Ide totiž o prvý sériovo vyrábaný elektromobil Porsche so spustením výroby už budúci rok. Dva elektromotory majú systémový výkon 440 kW, stovku mašinka zvládne za 3,5 sekundy, dvojnásobok za cca 12 s. A vraj zvládne prejsť z BA do KE (😊). Parametre sú to vskutku elektrizujúce...

... keby si v Porsche neotvoril niekto poriadnu fľašu niečoho kvalitného, lebo stvorili Porsche 911 Speedster Concept s technikou 911 GT3. Všetko pri príležitosti 70 výročia existencie modelu 356. V jeho mene oskalpovaný, ale aj moderne nabrúsený. A za mňa, motor spaľovací motor vytočený na 9 000 min-1 mi urobí ďaleko viac príjemných pocitov ako bzukot nabúchaných elektromotorov.

Škoda

Závod spoločnosti Škoda Auto v Kvasinách prežíva najväčšiu modernizáciu a rozširovanie v celej svojej histórii. V Kvasinách viac ako 8 500 zamestnancov denne vyrobí okolo 1 000 automobilov a patrí medzi najväčších zamestnávateľov v Královohradeckom kraji. Ako jeden z pilierov výroby sa významnou mierou podieľa na dosahovaní cieľov produkcie, ktoré definuje Stratégia Škoda 2025. V nasledujúcich rokoch sa ročný objem výroby v tomto závode zvýši na viac ako 300 000 automobilov. Spoločnosť Škoda Auto v závode investovala 13,5 milióna eur a nedávno v Kvasinách otvorila nové Multifunkčné a kompetenčné centrum pre výrobu. Radosť pracovať.

Volkswagen

Hlavne 24.júna sleduj, ako sa na Pikes Peak-u preháňa špeciál VW I.D. R Pikes Peak. Sleduje ale veľmi pozorne a oči si vyoč, lebo asi toho veľa počuť nebudeš. V aktuálne „správnom“ marketingovom smerovaní je špeciál poháňaný dvoma elektromotormi so systémovým výkonom 500 kW. Za volantom bude sedieť Romain Dumas (nech má chalan o čom dumať). Méta je jasná – pokoriť čas 8,57.118 minút, platný od roku 2016.


GALÉRIA - 29 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ