Citroen 2CV Sahara: Dva v jednom na predaj

 

Ešte predtým, než prišiel na trh Citroën Méhari, známy predovšetkým z filmov o žandároch, mala francúzska automobilka v ponuke jeden model s pohonom 4x4. Ale to by to nemohol byť Citroën, aby to nebolo niečo extra. Nech sa páči, táto kačica má nie jeden, ale rovno dva motory. A teraz môže byť vaša.

Pochádza z 694-kusovej výrobnej série modelu 2CV 4x4, nazývaného aj Sahara, z ktorých sa dodnes vraj zachovalo asi len 100 kusov – svetovo sa pritom vie len asi o troch desiatkach funkčných exemplárov. A dva motory nemá len náhodou – nezabudnime, že Francúzsko malo v Afrike rozsiahle kolónie, ktoré potrebovali nezastaviteľné vozidlo. A tým 2CV Sahara určite je.

Jeden motor síce produkuje len 12 konských síl – čiže dokopy je to stále len 24 – auto však dokáže fungovať nezávisle na jeden, druhý, či oba motory. Nezdieľajú spolu skoro nič, až na ovládanie – prevodovky sú tu dve, dve sú dokonca aj nádrže. Maximálna rýchlosť sa vedela vyšplhať s jedným motorom na 65 kilometrov za hodinu, po pripojení druhého až na 105 km/h.

Zatiaľ čo veľa z nich brázdilo ulice švajčiarska ako poštové vozidlo, tento exemplár má za sebou nefalšovanú expedičnú históriu. Prvýkrát bolo prihlásené v roku 1965 na anglického antropologistu pracujúceho na Ahmadu Bello University v Zarii. Ten si zvolil kačicu práve kvôli jej nevinnému vzhľadu – Land Rover evokoval v miestnych dojem nepriateľského úradníka.

Po skončení nigérijskej občianskej vojny v roku 1967 sa však musel vrátiť do Anglicka a Saharu sa mu asi v Afrike nechávať nechcelo. Rozhodol sa spraviť niečo oveľa viac cool – prešiel s autom viac ako 1000 míľ Saharou, a potom až domov.

Ako kačica odletela z teplých krajín, tak sa aj vrátila – presnejšie v roku 1970, keď sa profesor rozhodol vrátiť. Tam auto predal kolegovi a nevidel ho desať rokov. Keď ho v roku 1980 našiel v zúboženom stave, nechal si ho letecky dopraviť do Anglicka na generálku – tá sa však kvôli nedostatku náhradných dielov nezrealizovala. Až po 47 rokoch, v roku 2012.

Máte záujem? Auto bude na predaj prvé dva aprílové dni a jeho očakávaná cena sa vďaka dobrodružnému životopisu a štatútu rarity, podľa odhadov vyšplhá až niekam na úroveň 60– až 65 tisíc libier, v prepočte asi 70- až 75 tisíc eur. Tak čo, stretneme sa tam?


GALÉRIA - 11 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Janos Csomos| 07.03.2017 08:12

    Kraaasne

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ