Cestovanie: Pozor na platenie diaľničných známok

V otázke vymáhania pokút za chýbajúce diaľničné známky nastal na európskej scéne výrazný posun. Na nedávnom rokovaní ministri dopravy jednohlasne deklarovali záujem čo najskôr vytvoriť jednotný európsky systém, ktorý umožní cezhraničnú výmenu dát o majiteľoch vozidiel. To umožní automatické posielanie pokút za diaľničné známky aj zahraničným vodičom vo všetkých krajinách, ktoré majú elektronický diaľničný systém.

„Veľmi ma teší, že v tejto otázke nastal posun a všetky štáty sa jednotne pozitívne vyjadrili k vymáhaniu pokút a urýchlenému zavedeniu systému na výmenu údajov v rámci štátov EU. Problém s vymáhaním pokút netrápi len nás, ale aj susedné Rakúsko, ktoré zaviedlo elektronický systém v tomto roku, ale aj ďalšie štáty,“ povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Minister A. Érsek inicioval stretnutia na túto tému už v roku 2016 a Slovensko sa odvtedy aktívne zúčastňuje rokovaní o riešení tohto problému a naše pripomienky boli zapracované do textu smernice. Ďalším krokom pri presadení potrebných zmien budú rokovania s európskym parlamentom pod taktovkou Rakúskeho predsedníctva. To môže byť výhodou, keďže aj náš západný sused začal využívať elektronické diaľničné známky. „Veríme, že rokovania v Bruseli prebehnú rýchlo, aby bolo možné tieto opatrenia čo najskôr uviesť do praxe,“ dodal A. Érsek.


  • diaľnice,

GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ