Bugatti: Čo stihnete za 42 sekúnd?

Slnečné a suché augustové popoludnie je na také niečo ako stvorené. Na testovacej trati čaká štandardné Bugatti Chiron s výkonom 1 500 koní, šéf značky Wolfgang Dürheimer odovzdáva kľúče pretekárovi Juanovi-Pablovi Montoyovi. Okrem toho na naštartovanie nechýba ani "Top speed key" - kľúč, ktorým sa odomyká režim najvyššej rýchlosti, inak je obmedzovač nastavený na 380 km/h.

Ľavá noha na brzdu, zaradiť jednotku, tak sa začína aktivácia kontrolovaného štartu. Displej potvrdí nastavenie a Kolumbijčan môže vyraziť. S pedálom plynu na podlahe sa otáčkomer zabrzdí na 2 800, motor W16 je pripravený vydať zo seba maximum. Nápor krútiaceho momentu sa v momente uvoľnenia brzdy rozloží na všetky štyri kolesá, Chrion mizne v diaľke. Pri 3 800 otáčkach sa pridávajú veľké turbodúchadlá, michelinky sa zapierajú do asfaltu.

Po 32,6 sekundy "letí" Chiron rýchlosťou 400 km/h, od štartu prešiel už 2,6 km. Montoya zadupáva brzdový pedál. Okrem kotúčov (420 mm vpredu a 400 mm vzadu) a strmeňov sa do akcie zapája aj 1,5 metra široké zadné krídlo, pod uhlom 49 stupňov vytvorí vzduchovú brzdu. S preťažením 2 G je spomalenie ešte brutálnejšie ako zrýchlenie. Po 491 metroch resp. 9,3 sekundách Chiron znova stojí.

Všetko je zaznamenané certifikovaným GPS meracím zariadením V-Box 3i pod dohľadom SGS/TÜV Saar. Hodnota 41,96 sekundy je nový rekord v disciplíne 0 - 400 - 0 km/h pre sériové automobily. Chiron pritom stále čaká na prekonanie oficiálneho rýchlostného rekordu svojho predchodcu Veyron Super Sport z roku 2010. Ten je totiž so 431 km/h ešte stále oficiálne najrýchlejším sériovým autom planéty. Montoya v rámci prípravy dosiahol 420 km/h, čím prekonal aj svoje osobné maximum 407 km/h s monoposotom Dallara pre seriál IndyCar. Stále tiež drží rekord v F1, jeho najrýchlejšie kolo v Monze v roku 2004 prešiel s priemerom vyše 262 km/h. Už na budúci rok by však rekord mal padnúť.

Rekordné Bugatti vystaví automobilka aj na IAA vo Frankfurte už od tohto štvrtku. Počet vyrobených kusov je limitovaný na 500, 300 je už predaných.


GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ