Brexit: Zostanú japonské automobilky po Brexite v Británii?

Po tom ako sa Tsuruokana stretol s 19 japonskými vedúcimi predstaviteľmi priemyslu označil Brexit za situáciu „vysokých stávok“, pričom zdôraznil dôležitosť pokračovania v zdravých obchodných vzťahoch medzi Veľkou Britániou a EÚ.

Tsuruoka varoval, že ak nebudú schválené výhodne post-Brexitové obchodné dohody s Veľkou Britániou a EÚ, japonské spoločnosti pravdepodobne britský trh opustia. „Otázkou je, či opatrenia, ktoré sa dosiahnu medzi oboma stranami umožnia japonským spoločnostiam pokračovať vo výrobe v Spojenom kráľovstve," povedal.

V otázke japonského statusu ako hlavného investora v Spojenom kráľovstve a v EÚ Tsuruoka dodal -  „Pokračovanie v tejto záležitosti závisí od konkrétnych podmienok. Ak nebude existovať ziskovosť prevádzkovania závodov v Británii, nielen japonské ale žiadne iné súkromné spoločnosti nebudú v takejto činnosti pokračovať“.

Japonskí výrobcovia automobilov zamestnávajú v Británii tisíce pracovníkov. Závod spoločnosti Nissan Sunderland má v súčasnosti približne 7 000 pracovníkov, zatiaľ čo Honda má v Swindone zhruba 3 000. S podobným počtom zamestnancov montuje Toyota stovky tisíc automobilov a motorov v Burnaston v Derbyshire a v Deeside v severnom Walese. Napriek tomu, že približne 80 % automobilov zmontovaných v Británii je určených na export, výhodné obchodné prepojenia sú pre tieto operácie životne dôležité.


  • brexit,

GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ