Bosch a Daimler: Plnoautomatizované parkovanie bez ľudského dohľadu (spustené)

Spoločnosti Bosch a Daimler dosiahli míľnik na ceste za automatizovaným jazdením. Obe spoločnosti získali povolenie od príslušných orgánov v Bádensku-Württembersku pre automatizovaný parkovací systém v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz v Stuttgarte. Služba automatizovaného parkovania sa vyvoláva pomocou aplikácie pre chytrý telefón a vystačí si bez vodiča vykonávajúceho dohľad. Ide teda o celosvetovo prvú úradne povolenú plnoautomatizovanú parkovaciu funkciu bez zásahu vodiča pre každodennú prevádzku podľa SAE Level 4.

Dvaja partneri, jeden cieľ

Keďže pre automatizované jazdné funkcie, ktoré si úplne vystačia bez vodiča, ešte nie sú zavedené žiadne schvaľovacie postupy, tento projekt od začiatku sprevádzali miestne úrady – regionálny správny úrad v Stuttgarte a krajinské ministerstvo dopravy Badenska-Würtemberska – ako aj znalci z TÜV Porýnska. Cieľom bolo zhodnotenie bezpečnej prevádzky techniky vozidiel aj techniky parkovacieho domu.

Výsledkom je rozsiahla bezpečnostná koncepcia s príslušnými skúšobnými a schvaľovacími kritériami, ktorá si dokáže nájsť uplatnenie aj nad rámec úvodného projektu. Vývojári na jednej strane zadefinovali, akým spôsobom plnoautomatizované vozidlo rozpozná chodcov a iné vozidlá v jazdnej dráhe a ako spoľahlivo zastaví pred prekážkou. Okrem toho uplatnili zabezpečenú komunikáciu medzi všetkými systémovými komponentmi a spravili kroky na zabezpečenie spoľahlivej aktivácie parkovacieho manévru.

Technika parkovania

Stačí vojsť do parkovacieho domu, vystúpiť a spustiť parkovanie vozidla kliknutím na chytrom telefóne. Zatiaľ, čo vodič už opustil parkovací dom a môže sa venovať iným veciam, vozidlo samočinne prejde k priradenému parkovaciemu miestu a zaparkuje. Vozidlo na želanie dokáže znovu vyparkovať. Dochádza pritom k súhre medzi inteligentnou infraštruktúrou parkovacieho domu od spoločnosti Bosch a technikou vozidla od značky Mercedes-Benz. Snímače Bosch v parkovacom dome monitorujú jazdný koridor a jeho okolie a poskytujú informácie pre riadenie vozidla. Technika vo vozidle konvertuje príkazy infraštruktúry na jazdné manévre. Týmto spôsobom môžu vozidlá samostatne vyjsť na rampy a zísť z rámp a tak meniť poschodia v parkovacom dome. Ak snímače infraštruktúry rozpoznajú prekážku, vozidlo sa okamžite zastaví.

 

 

 


GALÉRIA - 5 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ