BMW X2City: Mestské žihadlo

Elektromotor tu má, podobne ako pri elektrobicykloch, len pomocnú funkciu. V praxi je preto rýchlosť kolobežky limitovaná na 25 km/h a maximálny asistovaný dojazd je 35 km. X2City patrí do triedy Pedelec25 určenej pre jazdcov od 14 rokov, ktorá nevyžaduje prilbu (ale rozhodne ju odporúčame) ani vodičský preukaz.

Kolobežka je pomerne ľahká (20 kg) a dá sa zložiť, čo uľahčuje jej nosenie v rukách alebo prevoz v kufri auta. Bezkomutátorový motor v náboji zadného kolesa ponúka jazdcovi účinnú podporu. Riadiaca jednotka na riadidlách ponúka na výber päť rôznych rýchlostí (8, 12, 16, 20 a 25 km/h). Z bezpečnostných dôvodov sa pomocný pohon elektrického motora aktivuje až po dosiahnutí rýchlosti 6 km/h. Elektrický pohon je možné kedykoľvek vypnúť pomocou spínača na brzdovej páčke. Napája ho li-ion akumulátor s kapacitou 408 Wh, uložený je v odolnom puzdre plošinou kolobežky, pričom je integrovaný v ráme a dá sa jednoducho vybrať a dobíjať aj mimo kolobežky. Na nabíjanie sa používa štandardná elektrická zásuvka, úplné dobitie trvá približne 2,5 hodiny. Počas jazdy z akumulátora dobíjať aj smartfón pripojený cez USB konektor na zobrazovacej jednotke.

Na veľkých, širokých kolesách sú obuté mohutné pneumatiky, ktoré zaručujú vynikajúcu trakciu, a teda bezpečnú a pohodlnú jazdu aj na náročnejších povrchoch (dlažba,...). Mohutné kryty a blatníky na prednom aj zadnom kolese obmedzujú striekanie vody smerom na jazdca.

Predné aj zadné koleso sú vybavené kotúčovými brzdami Magura. Páčku prednej aj zadnej brzdy je možné individuálne prispôsobiť, vzadu nechýba brzdové svetlo. X2City môžu bezpečne a pohodlne používať osoby s výškou od 160 do 190 cm.

BMW Motorrad X2City je výsledkom spolupráce medzi značkou BMW Motorrad a spoločnosťou ZEG, ktorá vlastní značky Kettler, Bulls, Pegasus, Hercules a iné. V rámci toho nebude distribúcia tejto kolobežky prebiehať prostredníctvom siete predajcov BMW Motorrad, ale prostredníctvom vybraných predajcov bicyklov a internetového obchodu spoločnosti KETTLER Alu-Rad GmbH. O servis a záručné služby sa taktiež postarajú prevádzky zamerané na bicykle. Očakávame, že kolobežka BMW Motorrad X2City bude dostupná koncom roka 2017 s cenou do 2 500 €.


GALÉRIA - 5 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Marek Marosi| 28.04.2019 21:31

    tiež mam v plane si nejake taketo žihadlo kupit a vaham, či kupit nejaku motokolobežku, alebo menši skutrik, je to v podstate kolobežka so sedadlom. Na presum v centre mesta najlepšie riešenie

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ