BMW: Na oslavu hnutia Memphis

MemphisStyle má na svedomí Garage Italia Customs a Lapo Elkann. Vzdáva tak poctu vizionárskemu štýlu umeleckého a kultúrneho hnutia, ktoré v 80-tych rokoch spôsobilo revolúciu vo svete dizajnu.

Memphis Group založil v roku 1981 Ettore Sottsass. Vytvoril tak úplný protiklad k funkcionalizmu a k akejkoľvek obchodnej logike. Vznikli odvážne línie nábytku charakteristické neobvyklými materiálmi a grafickými prvkami. Dizajnové smerovanie bolo mimoriadne provokatívne a čerpalo inšpiráciu z hnutí ako Art Deco a z jeho prekvapivých geometrických tvarov, z Pop Artu a jeho žiarivých farieb a z hnutia Kitsch, ktoré sa vyčlenilo z minimalistického dizajnu 70-tych rokov.

Hypnotické vzory a jasné farby

Šikmé, horizontálne a vertikálne línie spolu s hypnotickými vzormi a živými farbami. To sú hlavné vlastnosti nových odevov, ktoré pre autá vytvorila spoločnosť Garage Italia Customs. Prechody medzi ostrými plochami vytvárajú kontrasty a sú vyjadrením rebélie a oslobodenia od zviazaných predpisov tradičného dizajnu. Oko sa pozastaví najmä nad tým, že každý prvok je dokonale usporiadaný a geometrické tvary plynulo nadväzujú na krivky karosérií oboch vozidiel. Realizácia bola nesmierne náročná a práce si vyžadovali viac ako päť týždňov. Na vytvorenie vzorov sa museli obe vozidlá špeciálne pripraviť a zamaskovať. Komplexnosť procesu podčiarkuje fakt, že nakoniec sa použilo osem vrstiev farby.

Oba interiéry podčiarkujú a vyjadrujú jedinečnú experimentátorskú filozofiu, ktorá bola vlastná tvorivému hnutiu Memphis. Najrôznejšie materiály vybraté pre čalúnenie (technické tkaniny, Alcantara a koža Foglizzo) ostro kontrastujú s pestrými doplnkami. Grafickým vzorom dominujú jasné farby, od oranžovej po purpurovú, zelená a žltá. Každý prvok interiéru sa tak stal neoddeliteľnou súčasťou umeleckého jazyka, ktorý vznikol v 80. rokoch a na niekoľko ďalších rokov ovplyvnil dizajnérov a tvorcov dekorácií.

MemphisStyle Edition BMW i3 a BMW i8 sú dostupné na požiadanie od Garage Italia Customs pre zákazníkov BMW i. Nechcem vedieť, koľko stojí oprava takéhoto niečoho po nehode.


GALÉRIA - 17 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ