BMW M5: 600 koní na xDrive

O pohone všetkých kolies v M5 vieme už pár mesiacov. Okrem centrálnej viaclamelovej spojky je jeho súčasťou aj aktívny zadný diferenciál s uzávierkou. Vodič kombináciou nastavení stabilizačného systému (DSC on, MDM, DSC off) a elektroniky pohon všetkých kolies (4WD, 4WD Sport, 2WD) dokáže ovplyvniť mieru efektivity prenosu výkonu na cestu. M5 tak dokáže precízne vykrajovať oblúky aj chuligánsky krútiť zadkom na všetky strany.

Pohon má stále na starosti 4,4-litrový biturbo osemvalec, ktorý však prešiel veľkými úpravami. Úplne nové sú turbodúchadlá, riešenie chladenia stlačeného vzduchu i vstrekovanie. Pri výlete na okruh oceníte elektricky ovládané olejové čerpadlo, ktoré zaistí dostatočné mazanie v akýchkoľvek podmienkach. Vo finále je z toho 441 kW (čakal som ešte o takých 10 kW viac) a 750 Nm v pásme od 1 800 až do 5 600 otáčok. Prenesené na asfalt to znamená: 0 – 100 km/h za 3,4 sekundy, 0 – 200 km/h za 11,1 sekundy, najvyššia rýchlosť 305 km/h (s balíkom M Driver’s Package, inak obligátnych 250 km/h). Štandardom je 8-stupňová automatická prevodovka a adaptívne tlmiče. Obľúbené nastavenia si môžete uložiť pod tlačidlá M1 a M2 na volante, okrem už spomenutých prvkov sa tu zafixuje aj nastavenie projekčného displeja.

Úpravy karosérie M5 oproti bežným „päťkám“: predný nárazník s väčšími otvormi na chladenie, špecifická hliníková kapota, strecha z uhlíkových vlákien zadný nárazník s difúzorom a štvoricou koncoviek výfuku (zvuk sa reguluje klapkami, nikde ani slovo o syntetike v kabíne). Štandardom sú 19-palcové disky a pod nimi zliatinové brzdové kotúče s perforáciou a vetraním. Priplatiť sa dajú 20-palcové kolesá a uhlíkovo-keramické brzdy so strmeňmi lakovanými zlatou farbou.

BMW prijíma objednávky od septembra, prezúvanie na zimu však netreba hneď riešiť, pretože prvé autá prídu až na jar 2018. K základnej cene 117 900 € bude určite čo pripočítavať, najväčší fanatici môžu siahnuť po limitovanej First Edition (400 kusov), ktorá je o 19 500 € drahšia a dodáva sa len v matnej červenej Frozen Dark Red Metallic od BMW Individual.


GALÉRIA - 13 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ