BMW i8: Na elektrickej vlne

Na druhú stranu, nemusí sa človek aj pri prebytku výkonu stále naháňať a drviť zákruty. Takže – privítajte kompozitný BMW i8 Roadster s plátennou strechou a netradičnou kinematikou.

Po otvorení sa široká strecha úplne sklopí do zadnej časti. Originálny mechanizmus ale umožňuje, aby sa strecha zložila do kompaktného tvaru a uložila vo vertikálnej polohe -  čím vznikne približne 100 litrov ďalšieho batožinového priestoru za sedadlami. Plne elektricky ovládanú strechu je možné otvoriť a zatvoriť v priebehu 15 sekúnd, pričom sa tento proces dá spustiť aj počas jazdy pri rýchlosti do 50 km/h. Spustením strechy sa vysunie zadné okno o približne 30 milimetrov do komfortnej polohy, v ktorej môže slúžiť ako deflektor.

               Vďaka použitiu rôznych high-tech materiálov je Roadster oproti Coupe ťažší len o 60 kg. Okrem toho ale prichádza s vylepšeným energetickým potenciálom. Lítiovo-iónový akumulátor má kapacita od 20 do 34 Ah, celková kapacita sa pohybuje medzi 7,1 a 11,6 kWh (využiteľná 9,4 kWh). Konfigurácia článkov umožňuje zvýšenie maximálneho výkonu o 9 kW na 105 kW.

Pri štandardnom štýle je možné ísť výlučne na elektrický pohon až do rýchlosti 105 km/h. Spaľovací motor sa zapína až pri vyšších rýchlostiach alebo ak vodič prudšie stlačí plynový pedál a častejšie sa opäť vypne, keď zaznamená pravidelný štýl jazdy. Po stlačení tlačidla eDrive je možné jazdiť na čisto elektrický pohon do rýchlosti 120 km/h.

Spaľovací motor má stále tri valce a výkon 170 kW a krútiaci moment 320 Nm. Systémový výkon je 275 kW. Akcelerácia z 0 na 100 km/h trvá 4,6 sekundy, Coupe to zvládne o 0,2 sekundy skôr.

Obidva modely sú štandardne dodávané s nabíjacím káblom typu 2, ktorý umožňuje nabíjanie vysokonapäťovej batérie z klasickej domácej zásuvky pod 4,5 hodiny. Pripojenie vozidla do BMW i Wallboxu umožňuje nabíjanie pri parametroch 3,6 kW, s úplným nabitím pod tri hodiny.

Technické zmeny, ktoré prináša i8 Roadster sa samozrejme dotýkajú aj verzie Coupe.


GALÉRIA - 66 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ