BMW Art Car #18: Cisárove nové šaty

V poradí osemnásty Art Car vytvorila Cao Fei, čínska multimediálna umelkyňa. Jej dielo odráža rýchlosť zmien v Číne, tradície a aj budúcnosť. Projektom BMW Art Car nadväzuje na trajektóriu spájajúcu tisícročia. Skladá poctu dávnej ázijskej múdrosti a jej schopnosti preniknúť do tretieho tisícročia. Multimediálna umelkyňa pristúpila k BMW Art Car spôsobom typickým pre jej umeleckú tvorbu a vytvorila paralelný vesmír.

Cao FeiCao Fei

Dielo pozostáva z troch rôznych komponentov: z videa zameraného na človeka duchovne schopného cestovať v čase, z rozšírenej reality dostupnej cez špeciálnu aplikáciu schopnú vytvárať farebné čiastočky svetla (App Store: kľúčové slovo „BMW Art Car #18”) a z pretekárskeho vozidla BMW M6 GT3 v jeho pôvodnej karbónovej čiernej farbe. Cao Fei zložila poctu štruktúre podvozku vozidla z uhlíkových vlákien a použila bezodrazovú čiernu farbu, ktorá vťahuje vozidlo do digitálneho sveta.

BMW M6 GT3 je nevyhnutnou súčasťou konceptu prostredia, ktoré Cao Fei vytvorila s použitím videa a rozšírenej reality. V jej videu sa človek venuje premiestňovaniu duše, čo sa prejavuje v podobe farebného svetelného lúča. Keď sa aplikácia používa v priestore vozidla, zmenia sa lúče na rozšírenú realitu, ktorá obklopuje BMW M6 GT3.

Divák sa tak stane interaktívnym účastníkom deja. Tento príbeh sa odráža aj v tradičnej duchovnej ceremónii veľmi rozšírenej v Ázii. Počas nej sa nové veci ako automobily požehnávajú. V tomto prípade preto, aby priniesli vodičovi a vozidlu šťastie. Svetelné prvky v širšom zmysle odrážajú to, čo oči nevedia zazrieť a myseľ zachytiť.

Takže to, čo dnes odhalili v pekinskom Minsheng Art Museum, je len obyčajné nelakované BMW M6 GT3. A takto nastúpi v novembri na mestskom okruhu v Macau na svetový pohár GT s pilotom Augustom Farfusom za volantom.

BMW M6 GTLM Art Car a John BaldessariBMW M6 GTLM Art Car a John Baldessari

Tradíciu Art Cars začal Alexander Calder v roku 1975 na žiadosť pretekára Hervého Poulaina, prvé takto jedinečne pomaľované auto 3.0 CSL štartovalo v tom roku v 24-hodinovke v Le Mans. Odvtedy vzniklo mnoho ďalších civilných aj pretekových Art Cars, azda najslávnejším je M1 od Andyho Warhola, zatiaľ posledný exemplár vytvoril koncom minulého roka John Baldessari s témou 100 rokov BMW. Takto vyzdobené kupé M6 GT LM nastúpilo začiatkom tohto rok a v 24-hodinovke v Daytone.


GALÉRIA - 15 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ