BMW 5: Športovec v obleku

Odľahčené šasi (podľa verzie až do 100 kg) skrýva poloautonómne vozidlo, ktoré patrí predovšetkým na diaľnicu. Tu totiž najlepšie vynikne jeho armáda asistentov a tiež komfortnejšie naladenie podvozku. No to nie sú jediné svetlé momenty modelu s interným označením G30.

Sledovať a pomáhať

Štandardnou výbavou je stereokamera vpredu, doplniť sa dá o radar a ďalšie ultrazvukové senzory. Auto je tak schopné monitorovať celý priestor okolo seba. A načo je to dobré? Predovšetkým na zabránenie zrážke, a to zo všetkých smerov, ktoré vie vodič v BMW 5 ovplyvniť. Auto však nemusí len zastaviť, do 160 km/h funguje aj podpora vyhýbacieho manévru, ktorá uľahčuje prudký pohyb volantom a zároveň je pripravená stabilizovať vozidlo, napríklad aj protipohybom riadenia.

Adaptívny tempomat spolu s aktívnym sledovaním jazdného pruhu fungujú od 0 do 210 km/h. BMW sa tak vie samé pohybovať v kolóne. Tempomat je napojený na čítanie dopravných značiek, takže si dokáže automaticky upraviť rýchlosť. Štandardom osvetlenia sú LED. Vrcholná adaptívna verzia má selektívne clonenie a dosvit až 500 metrov.

BMW predstavuje tiež systém komunikácie medzi autami, pri ktorom sa vzájomne upozorňujú na prekážky a problémy. Zatiaľ však funguje len medzi vybranými BMW s vrcholnou navigáciou Professional. Tá tiež odosiela na centrálny server informácie o rýchlostných limitoch, ktoré sa tak priebežne aktualizujú.

Všetko v pohode

Top verzia systému iDrive sa dá ovládať štyrmi spôsobmi: multifunkčným ovládačom, hlasovými pokynmi, gestami v priestore alebo dotykom na 10,25-palcovej obrazovke. Dotykové ovládanie použilo BMW tiež na nastavovaní sedadiel.

V rámci balíka ConnectedDrive prichádza plne bezdrôtové napojenie cez Apple CarPlay, iPhone stačí položiť do priestoru s indukčným dobíjaním. Auto sa však dokáže pripojiť na sieť aj samé cez zabudovanú SIM kartu. Integrovaný má tiež protokol Microsoft Exchange na sťahovanie e-mailov a ďalších informácii priamo do systému.

K dispozícii je tiež diaľkovo ovládané parkovanie cez inteligentný kľúč. V systéme je tiež technológia ParkNow, ktorá umožňuje rezerváciu a platenie za parkovanie na diaľku. Na Slovensku však o takom niečom môžeme zatiaľ len snívať...

Ticho pod kapotou

Pod skratkou SYNTAK sa skrýva jedinečná technológia „zabalenia“ motora, ktorá sa stará o špičkové odhlučnenie. Tomu prospieva aj špeciálne čelné sklo a vnútorné čalúnenie stropu. Škoda len, že BMW to ticho potom vykompenzuje syntetickým zvukom z reproduktorov. Top ozvučenie aj tu dodal Bowers & Wilkins.

Na výber je päť motorov a dobíjací hybrid, štvor- a šesťvalce pochádzajú z novej modulárnej rodiny:

  • 530i (R4, 182 kW / 350 Nm, 5,4 l/100 km)
  • 540i (R6, 250 kW / 450 Nm, 6,5 l/100 km)
  • M550i xDrive (V8, 340 kW / 650 Nm, 8,9 l/100 km)
  • 530e (R4 + elektro., 185 kW / 420 Nm, 1,9 l/100 km)
  • 520d (R4, 140 kW / 400 Nm, 4,1 l/100 km)
  • 530d (R6, 195 kW / 620 Nm, 4,5 l/100 km)

Všetky okrem hybridu sú kombinovateľné s pohonom všetkých kolies xDrive a to aj vrátane riadenia kolies zadnej nápravy či ďalších systémov. Okrem 520d je štandardom osemstupňová automatická prevodovka. Tá v EcoPro režime disponuje funkciou prediktívneho radenia na základe údajov z navigácie. Spolu s ňou sa na očakávanú zmenu rýchlosti pripravia aj ďalšie systémy auta, čím sa maximalizuje efektivita.

Zaujímavosťou je asistent pneumatík. Systém v spolupráci so senzormi tlaku identifikuje rozmer pneumatík a sleduje počet najazdených kilometrov či to, ako dlho je ktorá súprava obutá, v systéme sa tiež zaznamenávajú sezónne prezutia. V praxi tak dokáže predpovedať životnosť aktuálnej súpravy.

A čo batožina?

V sedane je k dispozícii bežných 530 litrov (hybrid 410 l). Kombi ponúka v základe o 40 litrov viac, maximum je 1 700 litrov. Užitočné zaťaženie je pritom až do 730 kilogramov. Zadné operadlo, v kombi s nastaviteľným sklonom, je štandardne delené v pomere 40 : 20 : 40 (aj v sedane!), veku kufra nechýba senzor pod nárazníkom na bezdotykové otváranie (za príplatok). Kombi má tiež tradične samostatne výklopné okno. Pre obe verzie sú pripravené tiež štýlové osobné doplnky.


  • 5,bmw,touring,

GALÉRIA - 52 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ