Bezdrôtové nabíjanie: ktoré telefóny ho podporujú?

Spojenie auta s telefónom je nepochybne veľmi dobrá vec. Čím je komplexnejšie, tým lepšie sa vie vodič venovať riadeniu a má aj viac informácií, napríklad o dopravnej situácii. Bluetooth, internetové pripojenie telefónu a poskytovanie Wi-Fi signálu pre fungovanie automobilu online však kladie veľké nároky na batériu telefónu, ktorá sa extrémne rýchlo vybíja, mnohé telefóny tak zostávajú kdesi odložené a ako had sa k nim ťahá nabíjací kábel.

Aby sa od 12V nabíjačky alebo USB zásuvky neťahali káble až k telefónu, prišli výrobcovia automobilov s elegantným riešením. Stačí telefón položiť na indukčnú plochu a hneď má zabezpečený prílev energie. Tentokrát dokonca automobilky nešli cestou rôznorodosti ako pri nabíjaní elektromobilov, ale hneď sa zhodli na jednom štandarde. Nazýva sa Qi a bezdrôtové nabíjačky s týmto štandardom nie sú v moderných autách až takou exotikou, dostať ich napríklad v nových modeloch značiek Toyota, Lexus, Kia, Hyundai, Škoda alebo BMW. Snahu automobiliek o luxus bez káblov však trochu neopätujú výrobcovia smartfónov, túto funkciu ich má totiž žalostne málo.

Tabuľka nižšie obsahuje iba na zariadenia, ktoré majú Qi integrované a rýchlo sa ukázalo, aká obmedzená je ich ponuka. Bezdrôtové nabíjanie ide totiž realizovať dvoma spôsobmi. Prvým je Qi integrované do telefónu, druhé je trochu obmedzené, pretože telefón je naň síce pripravený (nazývajú sa Qi ready), ale potrebuje k tomu špeciálny obal alebo iné príslušenstvo, ktoré sa stará o samotnú indukciu.

Smartfóny s bezdrôtovým nabíjaním
Výrobca Modely s integrovaným Qi
Apple iPhone 8, iPhone 8+, iPhone X, iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone Xr
Asus Padfone S
Blackberry Priv, Z30
Google Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7
LG G3, G4, Optimus F5
Microsoft Lumia 735, 830, 920, 928, 930, 950, 950 XL, 1520
Motorola

Droid Max, Droid Mini, Droid Turbo

Nokia 8 Sirocco
Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 edge+, S7, S7 Edge, Galaxy Note 5, Note 7, Galaxy S8, S8+, Galaxy Note 8, Galaxy S9, Galaxy S9+, Galaxy Note 9

 


GALÉRIA - 4 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ