Auto po zime: Na čo si dávať pozor?

„Jednou z najviac opotrebovávaných a extrémne namáhaných súčastí sú v zimných mesiacoch stieracie lišty stierača, ktoré odporúčam meniť v momente, kedy zanechávajú pri stieraní na skle pruhy,” prezradil nám technický poradca spoločnosti ProfiAuto Lubomír Kroužílek. Dodal však, že „stav každého vozidla po zimnej sezóne významne ovplyvňuje už samotná príprava na zimu.“

Veľmi namáhaná je takisto karoséria a podvozok, ktoré môžu byť napadnuté koróziou od posypovej soli. Ďalej by vodiči nemali zabudnúť na kontrolu brzdového systému a následnú kontrolu tlmičov a odpruženia vozidla. Veľmi dôležité je i osvetlenie a nastavenie predných svetiel.

Niektoré zo zmienených častí si môže majiteľ automobilu bez problémov vymeniť doma ako napríklad stieracie lišty stieračov. Špeciálne opravy alebo kontroly je však lepšie ponechať na odborníkoch v profesionálnom autoservise.

„Kontrola po zime by mala byť spojená hlavne s prezutím pneumatík, tzn. pri výmene pneumatík alebo v termíne okolo výmeny pneumatík na prelome marca a apríla. Záleží na počasí i na tom, ako často vodič jazdí,“ povedal Lubomír Kroužílek. Mnoho motoristov však pneumatiky neprezúva. Chcú napríklad „doničiť“ zimné pneumatiky so vzorkou nižšou ako 4 mm, ktoré sa nedajú na ďalšiu zimu použiť a je im ľúto ich vyhodiť. Druhým dôvodom je, že najazdia tak málo kilometrov, že sa im podľa ich názoru neoplatí kupovať letnú sadu pneumatík. Napríklad v horskom prostredí, kde je letná sezóna kratšia ako v nížine.

Tak či onak, aj auto si zaslúži detailnejšiu prehliadku a starostlivosť. Tento rok síce nebol veľmi agresívna zima, no mechanické poškodenie na podvozkových častiach môže myť časom fatálnejšie následky. Preto neváhajte, zdvihnutie auta na zdviháku trvá chvíľu, podobne ako vizuálna kontrola.


  • servis,

GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ