Ausfahrt #3: Ťažký život ekológa

Nie je to tak dávno, čo som sedel v bare s jedným mojim kamarátom. Kamarát je gay a je permanentne smutný z toho, že sa mu nedarí nájsť spriaznenú dušu. A ja ho veľmi chápem.

Kamarát má totiž problém, že on chce skrátka chlapa. Chlapa na chlapov. Chlapsky vyzerajúceho, nepôsobiaceho zženštilo, skrátka požaduje nezvyčajný softvér v tradične príťažlivom balení. A tu, minimálne v našich končinách, naráža na problém. Nejsou lidi.

Som síce hetero, ale mám podobný problém - lenže nie s ľuďmi, ale s autami. A konkrétne s tými ekologickými.

Drvivá väčšina elektromobilov - či chcú, alebo nie - má totiž často minimálne jednu vec spoločnú s istými lokálnymi zástupcami spomínanej menšiny; na vkus súdneho človeka to až príliš kričia do sveta. A to je hrozná škoda, pretože tým často brzdia svoj vlastný potenciál. Chápeš?

Nevadí. Pomôžeme si modelovým príkladom:

Som človek približne v strednom veku. Bývam v byte, rodinný dom je blízka realita. Každý deň potrebujem dochádzať do práce, veľa ľudí ma v mojom aute vidí a sám ho občas používam na reprezentatívne účely. A chcem dostupné a ekologické auto.

Na výber mám teda pravdepodobne z následujúceho: Nissan Leaf, Peugeot iOn, Citroën C-Zero. Možno, ak máte väčšiu rodinu a hlbšie do vrecka, tak Nissan e-NV200. Alebo BMW i3. Alebo ak to s tou ekológiou nemyslíte tak smrteľne vážne, môžete si kúpiť napríklad… hybrid. Čo taká Toyota Prius? 

Všetky spomenuté vozidlá sú úžasným ukazateľom pokroku na cestách. Sú plné najmodernejších technológií a inteligentnejšie, ako keď zmiešaš svojich starých rodičov so smartfónom.

Tak prečo si vždy musím pri pohľade na ne preventívne vyškriabať oči?

O Tesle sa zvykne hovoriť, že je to vizionársky automobil. No, neviem či je Elon Musk vizionár, alebo len využil dieru na trhu a vyrobil niekoľko elektromobilov, ktoré skrátka ponúkajú niečo viac, ako len tvar vajca a veľa doplnkov, ktoré zvyčajne svietia na modro a kričia SOM EKO AKO KO*.

Narozdiel od toho, Musk len vytvoril vozidlá, ktoré jazdia na elektrinu - a robia to na pomery ostatných celkom dobre. A to je všetko. Nepotrebujú podsvietené logá, veľa nápisov, siluetu lúčnej kobylky kríženej s vesmrnou loďou (ahoj Prius!) či mamičkovskú zadnicu Nissanu Leaf, ktorá má v tebe vzbudzovať dojem, že si v bavlnke a o ľadové medvede je dobre postarané. 

Veď to má byť samozrejmosť. To všetci vieme, je taká doba. S ubúdajúcimi ropnými zásobami si skrátka budeme musieť zvyknúť na to, že byť ekologickým nie je pridaná hodnota, ale samozrejmosť. Nemáme tu nekonečné množstvo ropy a jedného dňa o ňu prídeme, planéta sa otepľuje a možno už o pár rokov ti malý Ursus maritimus pripláva na kryhe do záhrady.

Drahé automobilky. Mohli by ste teda, paradoxne, už so všetkou tou ekológiou dať pokoj? Uvedomiť si, že je to normálne; že je super, že všetci tieto veci rešpektujeme a po nekonečných rokoch vyrobiť ekologické vozidlo, ktoré niekto bude chcieť aj nezávisle od všetkých vizuálnych ekohračiek? 

Možno sa tomuto trendu začnú prispôsobovať aj ľudia a urobíte radosť nielen mne.


GALÉRIA - 4 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Martin Ruisl| 18.02.2017 19:30

    A co taky e-Golf alebo Focus Electric?

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ