Audi RS 5 Sportback: NeRiadená Strela

Z pohľadu vojenskej terminológie je riadená strela správnym demolačným náradím. Ale neriadená, tá vie spôsobiť aj isté vcelku výrazné napätie či rovno adrenalín na maximum. Presne taký pocit mám aj z novej RS 5 Sportback, zatiaľ predstavenej pre US a kanadský trh.

Pocit je o to výraznejší, že sa aj ňu aj dobre pozerá. Karoséria je obohatená o potrebné RS prvky, ako napríklad vzadu difúzor alebo výfuk s dvoma oválnymi koncovkami. V sérii sa prevaľuje na 19“ kolesách, ako opcia sú v ponuke 20“, ale taktiež aj optické balíky Gloss Black, Carbon a Matte Aluminium.

 Akurát opäť nastala éra preplňovaných šesťvalcov – 2,9 TFSI V6 twinturbo má 331 kW a 600 Nm otáčkovom pásme od 1 900 do 5 000 min-1. Hlavne vďaka enormnej porcii Nm, pohonu quattro a rýchlej osemstupňovej automatickej prevodovke, vystrelí  RS 5 Sportback na stovku za 3,9 sekundy. Dve turbodúchadlá generujú až 1,5 baru plniaceho tlaku a sú (už tradične) umiestnené dovnútra medzi rady valcov. Apropo guattro – medzinápravový diferenciál rozdeľuje energiu motora bežne v pomere 40:60, vie však ale 85 percent poslať na predné alebo 70 percent na kolesá zadnej nápravy. V príplatkových prvkov nechýba ešte športový zadný diferenciál.

Pri štandardnom športovom pružení RS je RS 5 Sportback o sedem milimetrov bližšie k ceste ako S5 Sportback. Audi Sport alternatívne ponúka športové odpruženie RS s Dynamic Ride Control (DRC), keramickými brzdami a dynamickým riadením.

Špeciálne informačné displeje RS vo virtuálnom kokpite Audi poskytujú informácie o tlaku v pneumatikách, krútiacom momente a preťažení G. Nechýba optická signalizácia pri dosiahnutí maximálnych otáčok (v manuálnom režime).

Na fotografiách RS 5 Sportback jazdí v špeciálnej exkluzívnej uvádzacej farbe Sonoma Green Metallic. Paráda, že aj vo farbách sa Audi poriadne odviazalo. Veď ak si niekto zadováži RS 5 Sportback, musí byť tak trošku exhibicionista. No nie? 😉


GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ