Audi PB18 e-tron: Vysokonapäťový kopanec

Všimli ste si, ako sa nám automobilky systematicky snažia vtlačiť do podvedomia fakt, že elektromobil je absolútne geniálna vec? Kvôli dokonalým marketingovým zámerom vedia vynaložiť naozaj veľa energie, umu aj pozoruhodných nápadov. Podobne ako Audi s netradične riešeným konceptom PB18 e-tron.

Napriek tomu, že ide o výkonný elektromobil, je zameraný na dokonalé jazdné zážitky. A myslím to vážne. Výrobca tvrdí, že sa v mnohom technologicky podobá na pretekársky LMP1 Audi R18 e-tron. No ma ale až tak veľmi neberie, riešenie kabíny však áno. Do pevného monokoku kabíny je vsadené priečne pohybujúce sa sedadlo. Áno. Vodič môže sedieť tradične vľavo alebo sa posunúť (ak ide sám) do stredu kabíny a poriadne si užiť jazdu. Avšak a zároveň, neexistuje žiadna mechanická väzba medzi volantom a kolesami (som zvedavý na cit a odozvu vo volante).

Aby bolo zachované rozumné rozloženie hmotnosti, všetky potrebné akumulátory sú umiestnené za kabínou a pred zadnou nápravou. Superšport by však mal mať aj relatívne nízku hmotnosť, je PB18 e-tron poskladaný hlavne z karbónu a hliníka (lacné to asi nebolo), takže s pohotovostnú hmotnosť podarilo udržať na prijateľných 1 550 kg. Všetko pri vonkajších rozmeroch 4 530 mm na dĺžku, 2 000 mm na šírku a pozoruhodných 1 150mm na výšku. Ale aj 470 litrov batožinového priestoru nie je na škodu.

Koncept poháňajú tri výkonné elektromotory - jeden dopredu a dva vzadu. Dodávajú výkon až 150 kW vpredu a 350 kW vzadu. Maximálny výkon je 500 kW, krátkodobo 570 kW. Kombinovaný krútiaci moment je 830 Nm. Kvapalinou chladené akumulátory majú kapacitu 95 kWh, čo zaručuje teoretický dojazd 500 kilometrov. Audi PB18 e-tron je taktiež už navrhnutý na nabíjanie s napätím 800 voltov (a elektrické drôty zahoreli), takže akumulátory môžu byť naplnené elektrickou energiu za 15 minút. Alebo bezdrôtovo pomocou funkcie Audi Wireless Charging (AWC).

Neviem, či mi stovka za cca 2 sekundy stojí za to, aby som kvôli zábave musel urobiť hrozne veľa sekundárnych opatrení. Odhliadnuc od mojej skeptickej nálady je však Audi PB18 e-tron vcelku pôsobivá štúdia doplnená vymakanou technikou.

 


GALÉRIA - 9 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ