Audi A8: Nová úroveň autonómie

Audi AI Audi AI traffic jam pilot je prvým systémom, ktorý dosahuje tretiu úroveň autonómnej jazdy. Ako už názov napovedá, systém je určený do pomalej premávky v špičke, funguje do rýchlosti 60 km/h. Na tejto úrovni zvláda štandardné situácie, takže vodič sa nemusí stopercentne venovať riadeniu. Musí však byť pripravený prevziať kontrolu, keď ho systém vyzve.

Autonómia zatiaľ nefunguje v mestskej premávke, pracuje len na diaľniciach a viacpruhových rýchlostných cestách, ktoré majú fyzicky oddelený protismer. Audi sa vie pohnúť, zastaviť aj zatáčať, všetko vo svojom pruhu. Je pripravený aj na kritické situácie, napríklad keď sa vozidlo vpredu nečakane rozhodne pre zmenu jazdného pruhu.

Vodič nemusí mať počas takejto jazdy nohy na pedáloch ani ruky na volante. Kamera pritom sleduje pohyb očí a hlavy, čím vyhodnocuje bdelosť vodiča. Ak zaspí, nastupujú tri fázy varovania: vizuálne, akustické a núdzové brzdenie. Ak sa premávka uvoľní a auto zrýchli nad 60 km/h, vodič musí prevziať riadenie. Inak Audi začne núdzovo blikať a zastaví v jazdnom pruhu.

Systém bude v jednotlivých krajinách dostupný podľa ich legislatívnych možností, čiže ak to predpisy dovoľujú. Nezanedbateľnou položkou bude tiež kvalita dopravného značenia, najmä v rozostavaných úsekoch s dočasným dopravným značením, ktoré teraz vie potrápiť nejeden systém sledovania jazdného pruhu.


GALÉRIA - 8 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ