Audi A8: Luxus musí byť počuť

3D zvuk Audi uviedlo v modeli Q7 v roku 2015. V novej A8 ho rozširuje o zadnú časť vozidla. Dva širokopásmové reproduktory v A-stĺpikoch a dva nad zadnými sedadlami pokrývajú priestor po výške a rozvíjajú priestorový zvuk do dokonalého stereofónneho zážitku. Zosilňovač Bang & Olufsen s výkonom 1 920 W s technológiou ICEpower vytvára 3D zvuk s digitálnym signálovým procesorom.

Štvrtá generácia modelu Audi A8 s Bang & Olufsen 3D Advanced Sound System má 23 reproduktorov s mimoriadne ľahkými neodymovými magnetmi s nízkym skreslením, ktoré produkujú vzdušný zvuk s vysokým rozlíšením. Efekt je pôsobivý najmä pri reprodukcii klasického koncertu s vysokou kvalitou záznamu: Interiér sa premení na pódium, kde sa hudba odvíja presne tak, ako bola zaznamenaná v koncertnej sále - bez akýchkoľvek umelých efektov.

Po zapnutí systému sa dva výškové reproduktory vysunú elektricky z prístrojovej dosky. Vďaka technológii akustických šošoviek od spoločnosti Bang & Olufsen zabezpečujú, aby bol zvuk rozdelený do 180 stupňového uhla. Na vytvorenie 3D zvuku pracuje zvukový systém s algoritmom, ktorý vyvinula spoločnosť Audi v spolupráci s inštitútom Fraunhofer v Erlangene. Používa stereo alebo 5.1 nahrávky na výpočet informácií pre tretí rozmer a spracováva ich pre štyri 3D reproduktory a ponúka aj špeciálny režim na pozeranie filmov, ktorý má priniesť zvukový zážitok ako v kine.

Vytvoriť takýto audio systém bolo výzvou už od začiatku vývojového procesu. Kľúčom k asi 80 percentám kvality audia je integrácia reproduktorov na správne miesta. Umiestnené musia byť veľmi pevne, subwoofer je preto v Audi A8 v zadnom paneli z polyméru s uhlíkovými vláknami. To zaručuje izoláciu od karosérie a zabránenie prenosu vibrácií. Dizajnéri a zvukoví inžinieri úzko spolupracovali na vývoji aj takých komponentov, ako sú zvukové mriežky. Okrem ochrannej funkcie musia mať dobrú priepustnosť, v Audi A8 za nimi nájdeme aj biele LED podsvietenie.


GALÉRIA - 7 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ