Audi A5 Sportback: Slušná partia

Vo filmovom svete platí, že pokračovanie zriedka prekoná kvalitu prvého dielu. O vizuálne umenie sa opieram preto, lebo druhá generácia Sportbacku A5 je presným opakom spomenutého pravidla. Audi poňalo dizajn evolučne, prvá generácia A5 Sportback bude pri tomto aute pôsobiť takmer ako veterán.

Krásne spracované detaily zvýrazňujú kombináciu, ktorú odborníci na módu neuznávajú. Športová elegancia. Môže byť oblek na pracovné stretnutie športový? Alebo môžete ísť v teplákoch na spoločenskú udalosť? Odpovedzte si podľa vlastného svedomia, ale ja tvrdím, že s Audi A5 Sportback máte perfektnú dopravu na každú príležitosť.

Skutočne bez chýb?

Spracovanie interiéru nadväzuje na exteriér. Precízne poskladaná palubná doska s hliníkovým obkladom, všetky tlačidlá, páčky a ovládače majú presne takých chod, aký od prémiového kokpitu očakávate. Balík výbavy S-line pridáva skosený športový volant a výborne tvarované sedadlá s kombinovaným čalúnením. Správna pozícia je otázkou pár sekúnd, no ešte pred odjazdom je na mieste trochu konfigurácie.

Audi A5 Sportback interiér - autofans.skKeby bol displej zasúvací, bolo by to ešte lepšie

Priznávam, že práca s rozhraním MMI je otázkou zvyku, predchádzajúcich skúseností a osobných preferencií. Aktuálna verzia má ako silnú zbraň veľkú dotykovú plochu na zadávanie písmen, aj spracovanie menu je lepšie ako v minulosti. Stále to však nie je pre mňa úplný top, napríklad ovládač hlasitosti takmer pri spolujazdcovi bol pre mňa stratený ešte aj po týždni. Škoda tiež, že Audi nemá zasúvací centrálny displej.

V kombinácii s digitálnym prístrojovým panelom je totiž táto zobrazovacia jednotka niekedy zbytočná. Na „budíkoch“ si viete okrem palubného počítača či audiosystému zobraziť aj mapu vo veľkom formáte, prosto všetko potrebné.

Vzadu primerane

Pod skosenou strechou treba počítať so zľahka obmedzeným priestorom nad hlavou vyšších pasažierov najmä vzadu. Na nohy je priestoru tak akurát. Stredné miesto (príplatok 377 €) môžete pri masívnom stredovom tuneli pokojne oželieť. Samotné sedadlá sú pohodlné, komfort nastupovania však pri takto tvarovanej karosérii má citeľné rezervy.

Karoséria liftback je svojou praktickosťou niekde medzi sedanom a kombi. Jej silnou stránkou je obrovské výklopné veko, ktoré umožňuje výborný prístup do batožinového priestoru. Bezkontaktné otváranie nohou pod nárazníkom i moje obľúbené tlačidlo „zavri a zamkni“ sú pri elektrickom ovládaní a bezkľúčovom prístupe príjemnou samozrejmosťou.

Kufor má dobrý tvar, zadné operadlo sa poľahky sklopí do roviny. Pod podlahou je špeciálna priehradka na náradie, potešilo by však nejaké miestečko na povinnú výbavu. S roletkou si lámať hlavu netreba, pretože Audi má pevné dvojdielne plató.

Stvorený na cestovanie

Motor 2.0 TDI s výkonom 140 kW v kombinácii so 7-stupňovou prevodovkou DSG, pardón S-tronic, je kombináciou, ktorá síce v prvom momente nenadchne, ale nakoniec ani nemá dôvod uraziť. Diesel je totiž dostatočne dynamický a dá sa s ním jazdiť za menej ako 6 l/100 km aj bez toho, aby sa vodič prehnane krotil v rozlete. Plus má aj za kultivovaný prejav.

Audi A5 Sportback - autofans.sk

Ani podvozku nie je za čo nadávať. Svojim charakterom je A5 Sportback skôr diaľničný expres než vymetač horských priesmykov, ale v žiadnej situácii sa necíti nepríjemne. Práve naopak, poslušne drží stopu a aj s pohonom všetkých kolies podporí vodiča.

Na hodnotenie komfortu (napriek balíku S-line mala testovacia A5 štandardné nastavenie, nie športové) použijem výraz bývalého pretekára Alexa Wurza „suboptimálny“. Keby sa však 19-palcové kolesá vymenili za niečo menšie a do špecifikácie by pribudli adaptívne tlmiče, zrejme by som ani v tomto smere nemal zásadné výhrady.

Studený dych

Jednu vec treba Audi uznať, ich snaha o perfekcionizmus má skvelé výsledky. Na testovacom A5 Sportback 2.0 TDI quattro je naozaj minimum chýb. To je pri 67 tisíc eurách celkom potešujúca správa. A ani tú sivú farbu by som nevymenil, pretože tá dokonalo vyjadruje chlad tohto auta. Všetko v ňom prebieha precízne, ale bez štipky emócii.


GALÉRIA - 33 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ