88. Geneva International Motor Show: Veľký kopanec č.1

Emócia s motormi, kde palivo nebezpečne vybuchuje, sa celkom scvrkla na pár kúskov. Nuž, zrejme pôjde o tvory postupne vymierajúce. Aspoň že aj „električky“ vedie miestami ponúknuť vcelku okúzľujúce parametre. Preto som si do prvého výberu vybral pár kúskov, ktoré celkom výrazne ohromujú.

Mercedes-AMG GT 4-Door Coupé

               Čakalo sa chvíľu na konkurenta modelu Porsche Panamera. A je už aj tu. Dizajnovo aj technicky vychádza s kupé AMG GT. Na pohon sú vyhradené nabúchané motory so šiestimi valcami v rade alebo V8 s výkonovým spektrom 320 – 470 kW. Áno, dobre čítaš. Radový šesťvalec má objem tri litre, jedno klasické turbodúchadlo a jedno elektrické dúchadlo, a pomoc veľké štartér-alternátora (vie pridať až 16 kW a 250 Nm). Silnejší je dvoma slimákmi dopovaný štvorliter. Oba sú spriahnuté s deväťstupňovými robotizovanými prevodovkami, V8 ale používa mokrú spojku.

BMW Concept M8 Gran Coupé

               V podobnom duchu ako predchádzajúce M-A sa chystá ohúriť aj BMW, zatiaľ len ako štúdia. Vraj bude „M“aximálne. Inak som sa nič nedozvedel. Len veľa slov a žiadne konkrétne údaje. Takže čakám(e) ďalej...

Porsche Mission E Cross Turismo

               Kto vymýšľa takéto názvy? A aby toho nebolo málo, že Cross Utility Vehicle (CUV). Elektromobil pre mladých a aktívnych ľudí s variabilným interiérom. Dva elektromotory dávajú dohromady 440 kW. Preto stovka trvá len 3,5 sekundy, dvojstovka cca 12 sekúnd (koľko si pritom cucnú?). Porsche ale tvrdí, že vďaka 800 voltovej architektúre sú pri rýchlonabíjaní za 15 minút akumulátory natlačené aby zvládli dojazd 400 km. Pôsobivé!

Aston Martin Lagonda Vision Concept

               Už máš dosť? S podobne šialenými elektromobilmi sa doslova roztrhlo vrece. Už Porsche tvrdí, že koncept je veľmi podobný realite, Aston Martin zase, že reálne auto plánuje vyrábať v roku 2021. A vraj je to super pozitívne, že elektromobil prináša veľa voľnosti a konštrukčných výhod (rozumej, že netreba vpredu veľký motor). Štúdia má totiž všetky akumulátory v podlahe, pričom ich je toľko, aby reálne auto zvládlo dojazd 400 km.

               Tak čo? Si ohúrený? Ja ani nie. Chápem, prečo sa to všetko deje, len si viem akosi predstaviť rozsah a dosah prebujnenej elektromobility. Nuž, úradníkom sa žije.


GALÉRIA - 24 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ